Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Przyjęta 3 maja 1791 roku po burzliwych obradach Sejmu Wielkiego, zwanego także Czteroletnim ustawa zasadnicza była kamieniem milowym w historii Polski.

Jej celem było ratowanie kraju po pierwszym rozbiorze, dokonanym przez Rosję, Austrię i Prusy w 1772 roku. Miała unowocześnić Polskę, ograniczając wady ustroju, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej na rzecz monarchii konstytucyjnej.

Niestety, przetrwała tylko nieco ponad rok. Wywołała wrogość zwolenników poprzedniego ustroju i imperium rosyjskiego. Wojna z Rosją w jej obronie zakończyła się klęską i kolejnymi rozbiorami, w wyniku których w 1795 Rzeczpospolita na 123 lata przestała istnieć.

Jak mogło wyglądać uchwalenie konstytucji ? Ukazują to dwa bardzo różne obrazy. Ten najbardziej znany, Jana Matejki, jest dynamiczny i radosny, ukazuje tryumf króla i upadek jego przeciwników. Ale jest tez drugi, o wiele mniej znany obraz - Kazimierza Wojniakowskiego - mroczny i statyczny, nie ma tu euforii. Który jest bardziej prawdziwy?
Zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:

  • prof. dr hab. Radosław Gaziński - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego
  • dr hab. Paweł Gut - Archiwum Państwowe w Szczecinie, Akademia Pomorska w Słupsku
  • dr Dorota Dukwicz, historyk związana z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, sekretarz naukowa „Kwartalnika Historycznego”
 

Zobacz także

2024-06-11, godz. 20:12 Festiwal młodego malarstwa w Szczecinie Polowanie na malowanie. Od jutra w Szczecinie festiwal młodego malarstwa. W kilkunastu miejscach zaprezentuję się kilkudziesięciu młodych artystów. Co ich… » więcej 2024-06-11, godz. 20:12 Jubileusz chrystianizacji Pomorza Zachodniego 900 lat temu Otton z Bambergu ochrzcił Pomorze, wprowadzając chrześcijaństwo na zawsze zmienił losy tych ziem. Co dziś mamy z tamtego wydarzenia? » więcej 2024-06-11, godz. 20:11 Zachodniopomorskie liderem OZE w Polsce Co z tą energią odnawialną? Na horyzoncie jawią się podwyższone rachunki za energię, to te bez dopłat i z węgla kamiennego. Czy uratuje nas natura: wiatr… » więcej 2024-06-10, godz. 13:33 Sytuacja na granicy z Białorusią Dzisiejsze, wyjazdowe posiedzenia rządu i Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku stanowią jasny sygnał, że ochrona polskich granic jest dla rządzących… » więcej 2024-06-10, godz. 13:28 Krajobraz powyborczy w Europie Po niekorzystnym dla ugrupowania prezydenta Francji wyniku wyborów do Europarlamentu, Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i ogłosił przedterminowe… » więcej 2024-06-10, godz. 13:26 Podsumowanie wyborów do Parlamentu Europejskiego Koalicja Obywatelska zwyciężyła w wyborach do Parlamentu Europejskiego, na drugim miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamyka Konfederacja. Czwarte… » więcej 2024-06-07, godz. 16:33 Oszustwa "na Blik-a" Oszustwa z wykorzystaniem numeru blik są coraz groźniejsze. Jak nie ulec psychomanipulacji przestępców i czy możliwe jest w pełni bezpieczne korzystanie… » więcej 2024-06-07, godz. 16:23 Eurowybory tuż tuż W najbliższą niedzielę wybierzemy posłów do Europarlamentu. Jakie tematy zdominowały kampanię wyborczą? Które z ugrupowań przedstawiło najlepszy program… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Kenijska sztuka w Szczecinie Przyszłość to kolejne z terytoriów zagrabionych przez biały punkt widzenia. Jutro w szczecińskiej Trafostacji Sztuki otwarcie wystawy jednego z najważniejszych… » więcej 2024-06-05, godz. 13:50 Młodzi o Unii Europejskiej Za 4 dni wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi ludzie pójdą do urn? Co wiedzą o roli Europarlamentu, a także o tym, jak Unia Europejska wpływa na… » więcej
12345