Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Radio Szczecin na Wieczór, red. Joanna Skonieczna i goście programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Radio Szczecin na Wieczór, red. Joanna Skonieczna i goście programu. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Jesienią 1940 roku dał się zatrzymać w łapance na warszawskim Żoliborzu, by trafić do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Miał zweryfikować informacje, docierające zza drutów o panujących tam nieludzkich warunkach. Zebrał te wiadomości w tzw. „Raporcie Pileckiego”, utworzył tez w obozie komórki ruchu oporu. Po trzech latach wraz z dwoma innymi więźniami uciekł. 13 maja minęła 117 rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, żołnierza Armii Krajowej, świadka Holokaustu w obozie Auschwitz-Birkenau. Po wojnie oskarżony przez komunistyczne władze między innymi o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano w więzieniu mokotowskim. Wyrok unieważniono dopiero w 1990 roku.

W niedzielę w wielu miastach Polski przypomniano osobę rotmistrza Pileckiego i jego bohaterską postawę, postać, którą władze PRL niemal całkowicie wymazały z pamięci i historii naszego kraju. Imię rotmistrza Pileckiego, jednego z największych bohaterów II wojny światowej noszą dziś ulice i place, a także szkoły, wśród nich szkoła podstawowa w Będargowie koło Kołbaskowa.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:

  • Prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • Wojciech Woźniak – prezes Fundacji Polskich Wartości
  • Mariusz Wojewoda, dyrektor szkoły podstawowej w Będargowie, której patronem jest rotmistrz Witold Pilecki
 

Zobacz także

2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej
34567