Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
- Protesty są w jakiejś mierze gestem desperacji oszukiwanych i okradanych od lat rolników. Sprawę problemów cenowych owoców miękkich obserwuję od lat. Rozumiem niezadowolenie rolników, którzy są producentami wiśni, malin czy truskawek - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu w wywiadzie dla wPolityce.pl powiedział, że dla ministerstwa kluczowym działaniem w sprawie protestów rolników jest "stabilizacja produkcji i cen w kolejnych latach". Rolnicy w piątek przez kilka godzin protestowali w Warszawie. Ich zdaniem, polskie rolnictwo jest w złym stanie, a rynek zalewają produkty rolne z zagranicy. Domagali się pomocy ze strony rządu, między innymi w związku z niskimi cenami skupu owoców i w walce z ASF. Protestujący przeszli z Placu Konstytucji przed budynek Kancelarii Premiera. Tam organizatorzy złożyli pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Michał Kołodziejczak z Unii Warzywno-Ziemniaczanej powiedział, że jest to "odezwa do premiera i ministra rolnictwa", po której "oczekują konkretnych działań". Zapowiedzieli, że jeśli rząd nie odpowie na ich postulaty, to po raz kolejny wyjdą na ulicę. W manifestacji wzięli też udział między innymi: Rolnicze OPZZ i Związek Sadowników RP.

- Rozumiem niezadowolenie rolników, ale do irytacji doprowadza mnie jednak, kiedy na czele protestów widzę działaczy i posłów PSL. To oni przez osiem lat rządów byli na rządowych i ministerialnych stołkach odpowiedzialnych za polskie rolnictwo. Rolnicy powinni zrozumieć, że na protestach niektórzy próbują zbić kapitał polityczny, żeby ratować się przed polityczną klęską - dodał minister rolnictwa. Zapowiedział, że rząd zajmie się projektem ustawy, która może pomóc rolnikom. Rada Ministrów będzie zajmowała się projektem ustawy, która ma wprowadzić zasadę umów kontraktacyjnych obejmujących obie strony, zarówno dostawcę, jak i odbiorcę owoców czy warzyw.
Do posłuchania audycji zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Dr Arkadiusz Malkowski - z Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
  • Agnieszka i Leszek Jagerowie - właściciele gospodarstwa rolnego w Radziszewie koło Gryfina
  • Edward Kosmal - przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność"
  • Witold Boguta - prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw
  • Stefan Grządziel - rolnik, plantator malin z Gryfic
  • Zygmunt Sumisławski - właściciel gospodarstwa sadowniczego w Mieszkowicach
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej 2024-04-29, godz. 19:11 Polska Misja Medyczna - ćwierć wieku pomagania 5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i… » więcej
56789