Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rodzice przedszkolaków i uczniów z niepokojem śledzą medialne doniesienia o kolejnych nieudanych turach negocjacji w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Jeśli związki zawodowe i rząd nie dojdą do porozumienia – w poniedziałek zacznie się strajk w oświacie.

Rozmowy zostaną wznowione w piątek o godz. 8. Związki zawodowe przedstawiły w środę swoje propozycje. W piątek wicepremier Beata Szydło ma przybyć ze swoimi. Czasu jest coraz mniej, a nerwy coraz większe. Nie wiadomo, co w przyszłym tygodniu zrobić z młodszymi dziećmi, którym trzeba zapewnić opiekę, a środę 10 kwietnia powinny się rozpoczynać egzaminy ósmoklasistów i gimnazjalne. Według związkowców z ZNP w strajku ma wziąć udział 15,5 tysiąca szkół. To 3/4 wszystkich placówek oświatowych w całej Polsce.

Tymczasem ze strajku głodowego zrezygnowało dziewięciu pedagogów z oświatowej Solidarności, którzy od 11 marca prowadzili strajk głodowy w krakowskim kuratorium. Zapewniają oni jednak, że to tylko rezygnacja z takiej drastycznej formy protestu, a nie jego definitywny koniec.

Nauczyciele z ZNP i Forum Związków Zawodowych już nieco zmodyfikowali żądania płacowe, teraz chcą 30-procentowej podwyżki, 15 procent teraz, a drugie tyle od września. Oświatowa Solidarność zgodziłaby się na taką samą podwyżkę, ale rozłożoną na dwa lata.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:

  • Jerzy Sołtysiak - Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty
  • prof. Antoni Jeżowski - Instytut Badań w Oświacie, ekspert Sieci Europejskich Specjalistów w zakresie Ekonomiki Edukacji
 

Zobacz także

2024-05-22, godz. 14:43 Edukacja regionalna najmłodszych Jedną z ważniejszych potrzeb człowieka jest poczucie przynależności do miejsca, wspólnoty, rodziny. Daje poczucie „bycia u siebie", ale i „bycia sobą"… » więcej 2024-05-22, godz. 14:41 Zbliżają się wybory do europarlamentu Już wkrótce wybory do Parlamentu Europejskiego. Na jakich zasadach się odbywają? Od czego zależy podział mandatów? I co najistotniejsze – dlaczego jest… » więcej 2024-05-21, godz. 20:17 Nowy kierunek na Akademii Sztuki Akademia Sztuki doczekała się nowego kierunku - śpiew jazzowy. Właśnie rozpoczął się nabór. Wreszcie nie tylko instrumentaliści, ale też wokaliści… » więcej 2024-05-21, godz. 20:14 Odszedł Franciszek Łuczko, nauczyciel i opozycjonista Zmarł Franciszek Łuczko legendarny profesor I LO w Szczecinie. Opozycjonista, nauczyciel historii kilku pokoleń szczecinian, uczący ich krytycznego myślenia… » więcej 2024-05-21, godz. 20:13 Oberwanie chmury nad Szczecinem. Miasto zalane Wczorajsze ulewy i burze ponownie w kilku miejscach zalały Szczecin. Co nie zostało zrobione w porę, by duże ilości wody z nieba nie były zaskoczeniem -… » więcej 2024-05-20, godz. 16:43 Jedzenie zamiast bomb „Jedzenie zamiast bomb” tak nazywa się kolektyw, który rozdaje ubogim żywność w wielu miejscach świata, także w Szczecinie. Czy wizja świata bez miliardów… » więcej 2024-05-20, godz. 16:43 IT Fitness Test 2024 W Polsce uczniowie i nauczyciele rozwiązują IT Fitness Test 2024, sprawdzający kompetencje cyfrowe. Wyniki z poprzednich lat nie były zadowalające. Jak poprawić… » więcej 2024-05-20, godz. 16:42 Warszawski magistrat bez krzyży Warszawski magistrat zdecydował o zdjęciu krzyży w urzędach i biurach. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podkreśla, że przestrzenie, w których są obsługiwani… » więcej 2024-05-16, godz. 19:38 W sobotę 18. Noc Muzeów w Szczecinie i regionie W najbliższy sobotni wieczór i noc muzea, galerie sztuki, archiwa oraz wiele innych instytucji za darmo otwiera swoje drzwi dla zwiedzających, często oferując… » więcej 2024-05-16, godz. 19:38 Śp. Andrzej Kreft patronem mostu na Regalicy Od dziś patronem nowego mostu kolejowego nad Regalicą jest dr inż. Andrzej Kreft, wieloletni dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Czym dla Szczecina… » więcej
12345