Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Kalendarium historyczne

5 maja

Agata ROKICKA

  • 1818 - Urodził się Karol Marks, filozof niemiecki, ekonomista, publicysta i działacz polityczny. Współpracował i przyjaźnił się z Fryderykiem Engelsem, z którym opublikował w 1848 r. "Manifest komunistyczny". Wg Marksa siłą napędową dziejów jest rewolucja proletariacka będąca wynikiem walki klasowej. Ostatecznym celem rewolucji powinno być powstanie bezklasowego i bezpaństwowego społeczeństwa komunistycznego. Jednym z najważniejszych dzieł Marksa był trzytomowy "Kapitał".
  • 1819 - Urodził się Stanisław Moniuszko, kompozytor uważany za twórcę polskiej opery narodowej. Z zawodu był organistą, pracował też jako dyrektor teatru i nauczyciel gry na fortepianie. Był zafascynowany folklorem, zarówno w zakresie tematyki ludowej, jak i stylizacji tańca i melodii, co widać zwłaszcza w słynnej operze "Halka". Kompozytor często akcentował siłę tradycji narodowej i rolę uczuć patriotycznych, m.in. w utworach "Straszny dwór", "Hrabina" czy "Verbum nobile".
  • 1821 - na Wyspie św. Heleny zmarł Napoleon Bonaparte, polityk i jeden z największych wodzów w dziejach ludzkości. Zmarł otruty przez jednego ze swoich najbliższych współpracowników.
  • 1846 - Urodził się Henryk Sienkiewicz. Zyskał sławę jednego z największych twórców prozy polskiej i światowej jako autor powieści historycznych pisanych "ku pokrzepieniu serc", bardzo często przenoszonych później na ekran. "Trylogia", składająca się z "Ogniem i mieczem", "Potopu" i "Pana Wołodyjowskiego", została sfilmowana przez Jerzego Hoffmana, "Krzyżaków" zekranizował Aleksander Ford, a powieść o Rzymie z czasów Nerona, zatytułowana "Quo vadis", była ekranizowana trzykrotnie, we Włoszech i w USA. W 1905 r. Sienkiewicz otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.
  • 1891 - Otwarcie nowojorskiej Carnegie Hall. Jest jedną z najsłynniejszych i najbardziej renomowanych sal koncertowych świata. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Andrew Carnegiego, głównego sponsora budowy.
  • 1921 - Paryska projektantka Gabrielle Bonheur, znana jako "Coco" Chanel, zaprezentowała perfumy Chanel No 5 - lubiane i sprzedawane do dzisiaj.
  • 1964 - Prezentacja pierwszego faksu. Został pokazany w Nowym Jorku w salonie wystawowym firmy Xerox. Aparat o nazwie Xerox LDX był sporych rozmiarów, zawierał oddzielne skanery i specjalne łącza telefoniczne. Wynajęcie urządzenia kosztowało miesięcznie 859 dolarów, a każde połączenie wymagało odrębnej opłaty.