Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Opowieść funkcjonariusza NKWD: „Nawet do zabicia trzeba przyzwyczajenia, nie każdy to potrafi. K...a! Każesz człowiekowi klęknąć i strzelasz z nagana prawie na wprost w lewą część potylicy... koło lewego ucha... Pod koniec zmiany ręka zwisała jak powróz. Bolał zwłaszcza palec wskazujący. My też mieliśmy plany, jak w każdej instytucji. Jak w fabryce. Początkowo nie mogliśmy tego planu wykonać. Nie mogliśmy po prostu fizycznie. Wtedy wezwano lekarzy. Konsylium. Zlecili co następuje: dwa razy na tydzień wszystkim żołnierzom trzeba zrobić masaż. Masaż prawej ręki i palca wskazującego. Koniecznie trzeba masować palec wskazujący, bo przy strzelaniu jest najbardziej obciążony.”
Kiedy zaczęłam czytać książkę Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, miałam dużo pytań, na które chciałam znaleźć odpowiedzi: kim jest homo sovieticus? Ile z niego zostało w ludziach? Ile we mnie (mimo że nie mieszkałam w ZSRR)? Czy frustracjami homo sovieticusa, któremu zawalił się świat po upadku Związku Radzieckiego, można wytłumaczyć to, co obecnie dzieje się w Rosji?
Lecz im bardziej zanurzałam się w spisane przez Aleksijewicz historie, tym mniej wiedziałam.
I kiedy tak przechodziłam z jednej mrocznej historii w kolejną, jeszcze mroczniejszą, zdałam sobie sprawę, że mam już właściwie tylko jedno pytanie: gdzie zaczyna się i kończy człowieczeństwo? W chwili, kiedy to sobie uświadomiłam, jeden z bohaterów odpowiedział na to pytanie. Nie chcecie wiedzieć, jaka to była odpowiedź...
Przez to, co napisałam, można odnieść wrażenie, że to „Czasy secondhandu...” to opowieść o katach, oprawcach. Tak nie jest. To rzecz utkana ze wspomnień bardzo różnych ludzi, z różnych środowisk, różnych zawodów. Także z historii tak zwanych zwykłych ludzi, w których życie wkroczyła Historia.
Nie wiem, czy uda mi się dotrwać do końca tej książki. Bo wytrzymałość emocjonalna ma swoje granice. W każdym razie moja. Z drugiej strony być może to coś w rodzaju obowiązku? Ale jeśli przeczytam, to czy będę mądrzejsza czy coś zrozumiem?
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Kwesta dla zapomnianych bohaterów Pieniądze na sfinansowanie prac ekshumacyjnych i identyfikacyjnych, które są prowadzone w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, będą zbierać… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 2 października - kolejna Kamienica z tablicą Czas akcji: 02.10.2013 r. (środa), godz. 17. Miejsce akcji : Kamienica przy al. Piłsudskiego 29 w Szczecinie. Tu w latach 1931–1934 mieszkał Heliodor… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Szczeciński Most Kłodny w... Bytowie To rewelacyjne odkrycie - Most Kłodny, który przed wojną łączył lewobrzeżną część Szczecina z wyspą Łasztownia, nadal istnieje. Tyle że nie u nas… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 2 października - Symbole zbrodni i kary czy tragizmu wojny? To tytuł polsko-niemieckiej debaty, która - mając za punkt wyjścia dwa miejsca na wyspie Uznam: dawny ośrodek doświadczalny rakietowej Wunderwaffe w Peenemünde… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 PRL a wojna domowa w Grecji - polsko-greckie seminarium naukowe. Do 1949 r. w Grecji toczyły się walki pomiędzy siłami rządowymi oraz zwolennikami Komunistycznej Partii Grecji (KPG). Po załamaniu się działań partyzantki… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Pierwszy Polak-kosmonauta "Mirosław Hermaszewski ikoną propagandy sukcesu ekipy Edwarda Gierka" - to tytuł wykładu dr. Pawła Szulca, historyka ze szczecińskiego oddziału IPN. Spotkanie… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Lekcja historii. Trudnej historii "Rzeź wołyńska. Jak przezwyciężyć polsko-ukraiński konflikt pamięci?" - to hasło kolejnej lekcji historii. Weźmie w niej udział prof. Grzegorz Motyka… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Piękne wnętrza na sedina.pl Galeria wnętrz przedwojennego Szczecina na portalu sedina.pl powiększyła się o ponad 300 nowych (starych) fotografii. Warto dodać, że autorem całej galerii… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Junak Ukazała się właśnie długo oczekiwana książka Aleksego Pawlaka "Junak i Edward Kurowski oraz wspomnienia Zdzisława Szczerbińskiego". Junak to legendarny… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Grudzień 70. Geneza, przebieg, konsekwencje. Spotkanie z autorem, prof. J.Eislera. "...odtwarzanie przeszłości przez badacza przypomina układanie puzzli, przy jednej wszakże zasadniczej różnicy: z góry wiadomo, iż nie dysponujemy wszystkimi… » więcej
23456