Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Okładka książki Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”. Wydawnictwo Czarne
Opowieść funkcjonariusza NKWD: „Nawet do zabicia trzeba przyzwyczajenia, nie każdy to potrafi. K...a! Każesz człowiekowi klęknąć i strzelasz z nagana prawie na wprost w lewą część potylicy... koło lewego ucha... Pod koniec zmiany ręka zwisała jak powróz. Bolał zwłaszcza palec wskazujący. My też mieliśmy plany, jak w każdej instytucji. Jak w fabryce. Początkowo nie mogliśmy tego planu wykonać. Nie mogliśmy po prostu fizycznie. Wtedy wezwano lekarzy. Konsylium. Zlecili co następuje: dwa razy na tydzień wszystkim żołnierzom trzeba zrobić masaż. Masaż prawej ręki i palca wskazującego. Koniecznie trzeba masować palec wskazujący, bo przy strzelaniu jest najbardziej obciążony.”
Kiedy zaczęłam czytać książkę Swietłany Aleksijewicz „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, miałam dużo pytań, na które chciałam znaleźć odpowiedzi: kim jest homo sovieticus? Ile z niego zostało w ludziach? Ile we mnie (mimo że nie mieszkałam w ZSRR)? Czy frustracjami homo sovieticusa, któremu zawalił się świat po upadku Związku Radzieckiego, można wytłumaczyć to, co obecnie dzieje się w Rosji?
Lecz im bardziej zanurzałam się w spisane przez Aleksijewicz historie, tym mniej wiedziałam.
I kiedy tak przechodziłam z jednej mrocznej historii w kolejną, jeszcze mroczniejszą, zdałam sobie sprawę, że mam już właściwie tylko jedno pytanie: gdzie zaczyna się i kończy człowieczeństwo? W chwili, kiedy to sobie uświadomiłam, jeden z bohaterów odpowiedział na to pytanie. Nie chcecie wiedzieć, jaka to była odpowiedź...
Przez to, co napisałam, można odnieść wrażenie, że to „Czasy secondhandu...” to opowieść o katach, oprawcach. Tak nie jest. To rzecz utkana ze wspomnień bardzo różnych ludzi, z różnych środowisk, różnych zawodów. Także z historii tak zwanych zwykłych ludzi, w których życie wkroczyła Historia.
Nie wiem, czy uda mi się dotrwać do końca tej książki. Bo wytrzymałość emocjonalna ma swoje granice. W każdym razie moja. Z drugiej strony być może to coś w rodzaju obowiązku? Ale jeśli przeczytam, to czy będę mądrzejsza czy coś zrozumiem?
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Ninateka - multimedialna biblioteka Ponad 2 tysiące materiałów - filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 1 marca - Dzień Żołnierzy Wyklętych Większość uroczystości odbędzie się 1 marca *O godz. 12 do uroczystego złożenia kwiatów na grobach Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej ps. "Jachna" - żołnierza… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Portret Szczecina sprzed ponad 300 lat W latach 1692–1709, na polecenie szwedzkich władz centralnych przeprowadzony został pomiar części Pomorza należącej wówczas do Szwecji (tzw. Pomorze szwedzkie)… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Anna German. Tajemnica Białego Anioła 22 lutego TVP1 rozpoczyna emisję serialu produkcji rosyjskiej "Anna German. Tajemnica Białego Anioła". Ciekawa jestem, jak Anna German zostanie przedstawiona… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Sedina.pl zachęca: "znajdź się!" Portal Miłośników Dawnego Szczecina sedina.pl proponuje sentymentalną zabawę. Na facebookowym profilu sediny znajdziemy zdjęcia z archiwum Szczecińskiej… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Trzy dni w Szczecinie" - premiera po 37 latach "W 1976 roku wpadła mi w ręce transkrypcja nagrania zrobionego podczas niecodziennego spotkania, do którego doszło w 1971 roku pomiędzy pracownikami Stoczni… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 17 stycznia - "Tym samym pociągiem..." » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Heniu - próba portretu fana Odszedł w Boże Narodzenie. Miał niespełna 61 lat. Pogrzeb największego szczecińskiego fana zgromadził jego fanów: wielbicieli muzyki, organizatorów koncertów… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Muzyczna podróż do Wenecji Najdziwniejsze miasto świata, miasto zakochanych, pływające miasto, miasto na palach, Most Westchnień, Canal Grande, Ponte Rialto, Plac Świętego Marka, Pałac… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Spotkanie z W. Grodeckim, autorem książki "Szczecińskie katastrofy" Kulisy powstania książki pt. "Szczecińskie katastrofy - na spotkaniu z autorem książki "Szczecińskie katastrofy. Wypadki, pożary i inne wydarzenia 1907-1940"… » więcej
23456