Machina Czasu
Radio SzczecinRadio Szczecin » Machina Czasu » Wydarzenia
Oprócz czynnego od 1901 r. Cmentarza Centralnego (niem. Hauptfriedhof) w chwili zakończenia II wojny światowej w Szczecinie i jego okolicach istniało jeszcze kilkadziesiąt innych cmentarzy. Tylko kilka z nich służyło potem jako miejsce pochówku nowych, polskich mieszkańców. Resztę spotkał smutny los – opuszczone, zarośnięte i rozkradane, z biegiem lat niszczały. W latach 70. i 80. XX w. z wielu poniemieckich cmentarzy usunięto nagrobki, a ich tereny przekształcono w parki. Pozostałe obecnie zarastają i mało kto o nich wie. Mimo zniszczeń w wielu miejscach zachowały się jeszcze relikty architektury cmentarnej: ogrodzenia, nagrobki, kaplice cmentarne lub ich ruiny oraz pomniki. Warta refleksji jest zwłaszcza symbolika protestanckich pomników nagrobnych, na ogół nieczytelna już dla przeciętnego, współczesnego Polaka. Interesującymi zabytkami zachowanymi do dzisiaj na wielu szczecińskich nekropoliach są pomniki stawiane w okresie do 1945 r. w hołdzie szczecinianom poległym na frontach I wojny światowej.

O nieznanych i zapomnianych szczecińskich cmentarzach opowie ich pasjonat – Michał Rembas. Jest on autorem poświęconego polskim cmentarzom albumu „Nekropolie” (wyd. 2011 r.) oraz wielu artykułów o tej tematyce, publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”. Obecnie kończy książkę o szczecińskich cmentarzach. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz slajdów obrazujących sztukę cmentarną przedwojennego Szczecina.
 

Zobacz także

2012-09-19, godz. 11:09 Spotkanie z W. Grodeckim, autorem książki "Szczecińskie katastrofy" Kulisy powstania książki pt. "Szczecińskie katastrofy - na spotkaniu z autorem książki "Szczecińskie katastrofy. Wypadki, pożary i inne wydarzenia 1907-1940"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Nie tylko dla miłośników Chojny Uroczysta promocja IV tomu Rocznika Chojeńskiego. A w nim m.in.: - czeliński ród Mornerów w średniowieczu (E. Rymar); - niezwykłe chojnianum w Bibliotece… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "Paul Tillich - teolog pogranicza. Śladami wielkiego myśliciela po Nowej Marchii. Trzcińsko-Zdrój – Chojna – Przyjezierze"… Promocja książki o tym niezwykłym człowieku - w najbliższą niedzielę w Domu Bonhoeffera przy ul. Energetyków 8 (przy kościele ewangelickim św. Trójcy/Gertrudy)… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Już wkrótce święto filmów dokumentalnych w Szczecinie (ale nie tylko) Przed nami 21. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART w polskim Szczecinie i niemieckim Neubrandenburgu. Jednym z problemów wspólnych pokazom… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Ciąg dalszy nastąpi... za rok Za nami III Konstelacja Szczecin. Przegląd filmów zakończyła prezentacja w studiu koncertowym Radia Szczecin dwóch dokumentów Leni Riefenstahl: "Olimpiada"… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Westalka nazizmu w Radiu Szczecin Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach III Konstelacji Szczecin - projekcje legendarnych dziś już filmów dokumentalnych Leni Riefenstahl w studiu koncertowym… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacje Szczecin - konferencja "Kino wobec totalitaryzmu" (od 17 października) III edycja Konstelacji Szczecin prezentuje filmy Heinricha George, aktora, który urodził się w Szczecinie. To człowiek naznaczony doświadczeniem Wielkiej… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Historia dzieje się na naszych oczach Warsztaty historyczno-fotograficzne dla młodzieży od 19 do 20 października Zajęcia dla młodzieży podnadgimnazjalnej poprowadzi Tomasz Seidler – Prezes Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego. » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 "33 Ewy i trzech Adamów" Krzysztofa Mroziewicza Publicysta i komentator spraw międzynarodowych Krzysztof Mroziewicz przedstawia sylwetki fascynujących kobiet - od biblijnej Ewy po postaci znane nam z pierwszych… » więcej 2012-09-19, godz. 11:09 Konstelacja Szczecin To już trzecia odsłona tej fantastycznej imprezy. Konstelacja Szczecin jest przeglądem gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. Tegoroczna edycja będzie poświęcona… » więcej
23456