Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Była pierwszą w Europie, drugą na świecie - po amerykańskiej - spisaną konstytucją. Przyjęta 3 maja 1791 roku po burzliwych obradach Sejmu Wielkiego, zwanego także Czteroletnim ustawa zasadnicza była kamieniem milowym w historii Polski.

Jej celem było ratowanie kraju po pierwszym rozbiorze, dokonanym przez Rosję, Austrię i Prusy w 1772 roku. Miała unowocześnić Polskę, ograniczając wady ustroju, opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej na rzecz monarchii konstytucyjnej.

Niestety, przetrwała tylko nieco ponad rok. Wywołała wrogość zwolenników poprzedniego ustroju i imperium rosyjskiego. Wojna z Rosją w jej obronie zakończyła się klęską i kolejnymi rozbiorami, w wyniku których w 1795 Rzeczpospolita na 123 lata przestała istnieć.

Jak mogło wyglądać uchwalenie konstytucji ? Ukazują to dwa bardzo różne obrazy. Ten najbardziej znany, Jana Matejki, jest dynamiczny i radosny, ukazuje tryumf króla i upadek jego przeciwników. Ale jest tez drugi, o wiele mniej znany obraz - Kazimierza Wojniakowskiego - mroczny i statyczny, nie ma tu euforii. Który jest bardziej prawdziwy?
Zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:

  • prof. dr hab. Radosław Gaziński - Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego
  • dr hab. Paweł Gut - Archiwum Państwowe w Szczecinie, Akademia Pomorska w Słupsku
  • dr Dorota Dukwicz, historyk związana z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk, sekretarz naukowa „Kwartalnika Historycznego”
 

Zobacz także

2021-02-17, godz. 20:35 Problem molestowania dzieci Blisko pół miliona dzieci w Polsce doświadczyło wykorzystywania seksualnego - tak wynika z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. To szokujące statystyki… » więcej 2021-02-17, godz. 20:47 Koncepcja stoczniowej świetlicy Jest projekt koncepcyjny zagospodarowania budynków, w których znajduje się historyczna świetlica stoczniowa w Szczecinie. Projekt zakłada m.in. odnowienie… » więcej 2021-02-17, godz. 20:52 Robaki na talerzach Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraziła zgodę na konsumpcję larw mącznika młynarka. Robaki te, spożywane w całości lub… » więcej 2021-02-16, godz. 22:14 Co dwa bloki, to nie jeden Co dwa bloki, to nie jeden - prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nie wierzy w jeden blok koalicji „wszyscy przeciw PiS”. Sprytna strategia, czy dzielenie… » więcej 2021-02-16, godz. 22:11 Jak bronić wizerunku Polski przed historyczną manipulacją? Francuskie radio publiczne mówi o odpowiedzialności Polski za Holocaust. Jest odpowiedź polskiej dyplomacji. Ale i pytanie: jak bronić wizerunku Polski przed… » więcej 2021-02-16, godz. 21:26 Tarcia w PO Spięcie między konserwatywną mniejszością, a lewicową awangardą w PO. Po sąsiedzku – transfery do Polski 2050 Szymona Hołowni. Co definiuje dziś oblicze… » więcej 2021-02-15, godz. 22:39 Miłość w czasach pandemii W sobotę wieczorem półki z winami i czekoladkami w szczecińskich dyskontach świeciły pustkami. Widać było wyraźnie, że zbliżają się walentynki. Ale… » więcej 2021-02-15, godz. 22:36 Będą badania przesiewowe na SMA Wszystkie noworodki w Polsce będą badane w kierunku ewentualnego rdzeniowego zaniku mięśni. Taką rekomendację wydała Agencja Oceny Technologii Medycznych… » więcej 2021-02-15, godz. 22:32 Za chwilę matury... Znowu w reżimie sanitarnym? Do 28 lutego uczniowie starszych klas podstawówek i liceów będą się uczyć zdalnie. Czy wrócą do szkół 1 marca? Jeszcze nie wiadomo. Na tę informację… » więcej 2021-02-11, godz. 20:55 PO: trzeba zlikwidować TVP Info i abonament RTV Politycy PO zbierają podpisy pod projektem ustawy o m.in. likwidacji TVP Info. W co gra największa partia opozycyjna, która jednocześnie mówi o zagrożonej… » więcej
169170171172173