Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
argum.eu

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze dziś umowę offsetową do kontraktu na zakup śmigłowców "Apache". Ceremonia odbędzie się w zakładach Boeinga w miejscowości Mesa w amerykańskim stanie Arizona.
W sierpniu Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych AH-64E "Apache". Są to najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe. Maksymalną wartość kontraktu realizowanego przez koncerny Boeing i Lockheed Martin oszacowano na 12 miliardów dolarów.

Departament Stanu poinformował, że Polska zażądała offsetu, który ma zostać określony w drodze negocjacji między nabywcą a wykonawcami. Jedna z takich umów ma dziś zostać zatwierdzona przez ministra Błaszczaka w zakładach Boeinga w Mesa na przedmieściach Phoenix w Arizonie. Boeing produkuje tu "Apache" dla amerykańskiej armii i sojuszników USA. Koncern zatrudnia w tej fabryce prawie 4,5 tysiąca pracowników.

Zapowiadając wizytę ministra Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych resort obrony przypomniał, że zgodnie z ustaleniami szefa MON z sekretarzem obrony Lloydem Austinem, do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam śmigłowce "Apache" z własnych zasobów.

Pozyskane 96 śmigłowców uderzeniowych "Apache" trafi na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej. "Apache" będą przeznaczone do współpracy z czołgami "Abrams".
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty