Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas konferencji prasowej poświęconej naborowi do przedszkoli. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podczas konferencji prasowej poświęconej naborowi do przedszkoli. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Około 900 dzieci nie dostało się do szczecińskich przedszkoli i grup przedszkolnych w podstawówkach. Większość z nich dlatego, że nie spełniała kryteriów. Dla części zabrakło miejsc w przedszkolach, które wybrali ich rodzice. Mogą spróbować w innych, bo po majówce rozpoczną się zapisy uzupełniające na 500 wolnych miejsc.
Kryteriów naboru do szczecińskich przedszkoli nie spełniało około 650 dzieci. - Zamieszkanie na terenie gminy, niepłacenie w mieście podatku - wymienia najczęstsze powody odmowy przyjęcia Małgorzata Łabuń, zastępca dyrektora wydziału oświaty w urzędzie miasta. - To także dzieci, które są dwuletnie czy dwuipółletnie, a do przedszkola przyjmujemy dzieci od trzeciego roku życia. Młodsze jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Ćwierć tysiąca dzieci spełniała kryteria, ale w wybranym przez rodziców przedszkolu nie było już miejsc. Mogą spróbować w innych, bo po majówce rozpoczną się zapisy uzupełniające na 500 wolnych miejsc.

- Jesteśmy w stanie w 100 procentach zabezpieczyć potrzeby wszystkich dzieci, których rodzice chcą posłać do przedszkola, ale nie w 100 procentach w przedszkolach, które wybrali rodzice. Część rodziców będzie musiała wybrać z miejsc, które nam pozostają - wyjaśnia prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Dzieci, które nie spełniają kryteriów też mogą wziąć udział w II etapie zapisów. Będą przyjęte, jeśli zostaną wolne miejsca. Wśród 900 niezakwalifikowanych do przedszkoli dzieci - pół tysiąca to trzylatki.

Dzieci zakwalifikowanych do szczecińskich przedszkoli publicznych i grup przedszkolnych w szkołach jest ponad 9 tysięcy.

Tegoroczny nabór był wyjątkowo trudny, bo Sejm zniósł obowiązek szkolny dla sześciolatków. Ich rodzice mogli zdecydować, czy posyłają dziecko do podstawówki czy zostawiają w przedszkolu. Z tego powodu w wielu gminach brakuje miejsc w przedszkolach, a podstawówki świecą pustkami. W Szczecinie w przedszkolu został co trzeci sześciolatek, reszta pójdzie do pierwszej klasy albo zerówki w szkole.
Relacja Natalii Skawińskiej

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty