Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

W Szczecinie są dwie stacje do ładowania elektrycznych aut. Fot. Tobiasz Madejski [Radio Szczecin/Archiwum]
W Szczecinie są dwie stacje do ładowania elektrycznych aut. Fot. Tobiasz Madejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Od trzech miesięcy zachodniopomorscy kierowcy mogą starać się o pożyczkę w wysokości 150 tys. na zakup ekologicznych samochodów.
Od kilku miesięcy urzędnicy zasypywani są wnioskami o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych. Wniosków o kredyty na auta elektryczne nie ma więc kto przyjąć, chociaż kierowców z pytaniami o finansowe wsparcie przyszło około 50.

- 10-15 powiedziało nam, że na pewno kupi samochód elektryczny, ale nie wiadomo, czy weźmie od nas kredyt. Trzeba pamiętać, że osoba musi mieć zdolność kredytową - mówi Sebastian Kaczmarek, dyrektor ds. środków krajowych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Dwuprocentowy kredyt na 5 lat z WFOŚiGW to maksymalnie 150 tysięcy złotych. Najtańsze auta elektryczne można kupić za 110.

- Niestety, ale jest u nas bardzo słabo. Ten kredyt jest pewnego rodzaju zachętą, ale to wciąż za mało - ocenia Marek Samborski, prezes szczecińskiej firmy Garo, która produkuje ładowarki do aut elektrycznych.

W Szczecinie jest ok. 20 aut elektrycznych i dwie stacje, gdzie auta można naładować. Najprawdopodobniej jeszcze do końca roku powstaną dwie kolejne stacje.
Materiał Tobiasza Madejskiego

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty