Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Olgierd Geblewicz i Bartosz Arłukowicz. Fot. Radio Szczecin
Olgierd Geblewicz i Bartosz Arłukowicz. Fot. Radio Szczecin
Są nagrania z restauracji Sowa & Przyjaciele, a wśród głównych bohaterów: marszałek Olgierd Geblewicz i poseł Bartosz Arłukowicz. Politycy Platformy Obywatelskiej ze Szczecina rozmawiają z biznesmenem Krzysztofem Kwapiszem o ustawieniu głosowania w szczecińskiej radzie miasta - informuje TVP3 Szczecin i TVP Info. Głosowanie dotyczyło rozbudowy Centrum Handlowego Galaxy.
Kilka dni temu, zanim jeszcze nagrania wyszły na jaw marszałek Olgierd Geblewicz stwierdził, że spotkał się z Krzysztofem Kwapiszem w restauracji Sowa & Przyjaciele. Raz tłumaczył, że "kolacja miała charakter prywatny i nie pamięta o czym rozmawiał", innym razem mówił "to było spotkanie w dużym gronie i nie rozmawialiśmy o kwestiach biznesowych". Z udostępnionych w piątek nagrań przez TVP3 wynika jednak, że politycy i biznesmen w październiku 2013 roku otwarcie rozmawiali o głosowaniu w radzie miasta związanym z rozbudową Galaxy.

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Co tam Krzysiek?

KRZYSZTOF KWAPISZ: Wiesz, sprawa jakby sprowadza się do tego, że znowu jest tam sesja w poniedziałek po raz kolejny. Oczywiście spowodowana na okoliczność wynurzeń dwóch gości z PiSu.

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: Powiedziałem dzisiaj Stachowi (Gawłowskiemu – przyp. red.), mówię: radni z Platformy zachowują się ku**a jak dzieci we mgle. Gdzie dwóch ch*i z PiSu typu Hinc, ku**a i Duklanowski, i mówię oni robią tak. A radni z Platformy...

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: Bo dzisiaj...

KRZYSZTOF KWAPISZ: Nie. Radni z Platformy, bo jest taki PiS pod tytułem: odeślijmy do ponownego rozpatrzenia. I na tym ku**a myku Ci goście mówię jadą po raz kolejny. Czyli dwa razy odesłali uchwałę prezydenta do ponownego rozpatrzenia. Czyli co? Rozpie*****li całą koncepcję przegłosowania formalnego bardzo ważnej uchwały dla miasta.

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: Nie będzie powrotu do tej sprawy. Bo każdy jeden w tej chwili, odsunięcie, jest jeszcze gorsze. Nie ma. Po prostu trzeba to załatwić. Wiesz Olgierd - mała, duża sprawa. Wiesz… Co ci będę mówił. Po prostu będę tobie naprawdę bardzo wdzięczny.

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: Co to znaczy, że ku**a największy klub w tym mieście w Radzie Miasta daje się zmanipulować dwóm łysym chu**m ku**a z PiSu. O co tu chodzi? Krzystek stoi murem, on i jego klub. Czerwoni bracia nie cofną się ku**a ani pół kroku. Stopyra będzie głosował za. Jacyna, albo ją jutro przekonam po raz kolejny, że nie przyjdzie, wyjdzie z głosowania, albo będzie głosować przeciw pi**a jedna. Myślę, że wyjdzie. I zostaje w tej chwili ku**a Platforma. Ci którzy pier****li w drugą stronę, typu Tyszler, niech się wstrzymają, i chociaż kilku ludzi za. Ku**a jest ok.

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: No zaraz, ku**a. Tej sprawy w ogóle nie było przed wyborami. ... Zafundowali ku**a pisiory, potem podłapali goście z Platformy. I ja jestem ku**a ofiarą tego wszystkiego? Gdzie wpier*****em 285 milionów w zachodniopomorskie? Nie daję ku**a 3 tysiące...

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale my to rozumiemy i naprawdę szanujemy. Tylko jeszcze raz sprawdzam jedną rzecz, że dzisiaj potrzebowałbym kilku informacji do jednej rzeczy. Bo dzisiaj przenosisz emocje na siebie i to jest zrozumiałe.

***

BARTOSZ ARŁUKOWICZ: W niedzielę mamy wybory. W poniedziałek jest sesja. I jedyne co możemy zrobić, to to, że po wyborach Olgierd zaprosi nas wszystkich, bo wyobrażam sobie, że tak to nie będzie, na jakieś tam piwo, kawę i coś tam. Siądziemy sobie i sobie porozmawiamy.

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: W niedzielę po wyborach będzie rozmowa Stacha, mi obiecał, z paroma tymi ortodoksami, czyli z tymi najgorszymi, jak Tyszler, po wyborze.

OLGIERD GEBLEWICZ: Ale to już żaden problem.

KRZYSZTOF KWAPISZ: Ty już wiesz o co chodzi. A w poniedziałek Stachu wymyślił tak. Ty masz spotkanie jako szef regionu i po prostu mówisz: panowie jest tak, tak, tak. I jest taka historia. O co tu w ogóle ku**a chodzi? PiS was wodzi za nos. Panowie - gdzie tu sens i logika?

***

KRZYSZTOF KWAPISZ: Niech się pójdą wysrać ku**a w tym momencie, brawo! Niech się pójdą wysrać. A paru niech zagłosuje. 11 mamy pewnych. Czyli mamy lewicę, mamy klub ku**a Krzystka i mamy Stopyrę.

OLGIERD GEBLEWICZ: Trzeba dzisiaj spojrzeć w taki sposób, że jeżeli powiedziało się A, to trzeba powiedzieć B. Powiedzieliśmy, że jesteśmy za, to to puszczamy. A kwestie związane z dalej kwestiami (...) trzeba dalej dyskutować. Bo w tym momencie, nie można, jeżeli się powiedziało, że jest się za, że rada osiedla to wspiera, nie można dalej rzeczy kwestionować, tylko trzeba powiedzieć ok.

Ustawianie głosowania przy stoliku w restauracji w Warszawie, to czarny dzień dla szczecińskiego samorządu - mówi Marek Duklanowski, miejski radny PiS.

- Radni Platformy nie mają kręgosłupa, bo tego typu przejeżdżanie walcem po własnych poglądach jest naprawdę słabe i nie powinno mieć miejsca. Radny powinien działać zawsze dla dobra społecznego - uważa Duklanowski.

Natomiast Krzysztof Zaremba, poseł PiS, dodaje.

- Geblewicz i Arłukowicz powinni się wycofać natychmiast z życia publicznego. Nieraz mówiłem, że Geblewicz to jest taka szczecińska Hanka Gronkiewicz-Waltz na ropę. Mówiąc językiem stoczniowym Platforma to jest polityczne złom. Na żyletki! - mówi Zaremba.

Taśma Geblewicz-Arłukowicz-Kwapisz to dowód na degrengoladę elit Platformy Obywatelskiej - komentuje dr Waldemar Urbanik, socjolog.

- Polska polityka w wydaniu obecnej opozycji, a wcześniej rządzących nie powiem, że sięgnęła dna, bo trudno powiedzieć czy to wszystko na co możemy w cudzysłowie liczyć. Tak czy inaczej cała ta sytuacja kładzie się bardzo dużym cieniem na osobie pana marszałka - uważa Urbanik.

Kandydatka do sejmiku województwa z PiS, Małgorzata Jacyna-Witt, a wówczas radna głosowała przeciw. Według niej z nagrań wynika, że Olgierd Geblewicz jest lokajem, a nie marszałkiem województwa.

- Lokajskość działaczy Platformy Obywatelskiej jest po prostu porażająca. Marszałek Geblewicz powinien zrozumieć, że niestety pora już odejść i to zarówno z funkcji marszałka, jak i w ogóle radnego. Może pora zacząć działać na rynku, ale nie jako polityk jak zadziałał w tej sytuacji - ocenia Jacyna-Witt.

Nasz reporter dzwonił do Olgierda Geblewicza i Bartosza Arłukowicza, aby uzyskać komentarz w sprawie ujawnionych taśm. Nie odebrali telefonu. Do obu wysłaliśmy SMS-y. Nie odpowiedzieli na nie. Telefonu nie odebrał też poseł Arkadiusz Marchewka oraz miejski radny Łukasz Tyszler. Jedynie radna PO Urszula Pańka podniosła słuchawkę, ale mówiła, że nie zna nagrań i nie chce komentować sprawy.

Marszałek Geblewicz zamieścił oświadczenie na swoim facebookowym profilu. Poniżej prezentujemy jego pełną treść:

No to TVPiS i RadioPiS wkroczyły w pełnię brudnej kampanii na ostatnim odcinku wyborów samorządowych. Skomentuję więc w kilku zdaniach pisowskie „sensacje”:
1. W przeciwieństwie do Premiera Morawieckiego nie obiecywałem nikomu „pięciu dych, siedem czy stówki”: ani oczywiście mi nie oferowano.
2. Rozmowa nie dotyczyła Urzędu Marszałkowskiego, ani pełnionej przeze mnie funkcji Marszałka.
3. Byłem proszony przez przedstawiciela inwestora- firmy Echo Investment o umożliwienie spotkania z klubem radnych PO w Szczecinie, celem przedstawienia zamierzeń inwestora w odniesieniu do przebudowy Centrum Galaxy i przekonania radnych, co do korzyści płynących z tego dla miasta. Nie jestem radnym miasta, więc nie znam szczegółów, ale Inwestor był rozgoryczony, że całość inwestycji prowadził w pełni w uzgodnieniu z miastem, zgodnie z prawem i uzyskał wszystkie wcześniejsze decyzje i w ostatnim momencie projekt padł ofiarą konfliktu politycznego w Radzie Miasta, głównie pomiędzy klubem Prezydenta Krzystka- a PiS, jego koalicjantem. Podnosił że firma, która zainwestowała w regionie kilkaset milionów złotych nie powinna być traktowana, jako zakładnik lokalnych wojen, bo traci na tym również miasto.
4. Nie wiem czy ostatecznie przed sesją Rady Miasta doszło do spotkania z klubem. Z wyników głosowania widać, że klub nie miał w tym przedmiocie dyscypliny głosowania. Dziś zmodernizowane Galaxy służy mieszkańcom, płaci do miasta podatki, a nowy wygląd na pewno poprawił estetykę przestrzeni publicznej w tej części miasta.
5. Wszystkich urażonych „słownictwem” przepraszam już teraz, bo nie przypominam sobie by Premier to uczynił. Radnego Łukasza Tyszlera przeprosiłem osobiście.

Tyle komentarza do PiSowskich sensacji.
PIS nie potrafi wygrać uczciwie, programem i propozycjami, nie radzi sobie z upadającą Gryfią, rdzewiejącą stępką, więc próbuje przejąć rozwijający się region brudnymi zagrywkami. Jakież to PiSowskie!

Uchwała o pozwoleniu na rozbudowę Centrum Handlowego Galaxy dwukrotnie spadała z porządku obrad sesji Rady Miasta, bo większość radnych, w tym przedstawiciele PO, byli przeciwni. Gdy ponownie projekt trafił na sesję - już po rozmowach z udziałem Kwapisza w restauracji Sowa & Przyjaciele - większość klubu Platformy Obywatelskiej zmieniła zdanie. Tym razem radni PO podnieśli ręce "za" i korzystną dla Echo Investment uchwałę przyjęto.
Relacja Kamila Nieradki z godziny 16:00
Relacja Kamila Nieradki z godziny 18:00
Taśma Geblewicz-Arłukowicz-Kwapisz to dowód na degrengoladę elit Platformy Obywatelskiej - komentuje dr Waldemar Urbanik, socjolog.
Kandydatka do sejmiku województwa z PiS, Małgorzata Jacyna-Witt, a wówczas radna głosowała przeciw. Według niej z nagrań wynika, że Olgierd Geblewicz jest lokajem, a nie marszałkiem województwa.

Dodaj komentarz 16 komentarzy

Aż nie chce się wierzyć. Ten dumny pan marszałek, który chce uchodzić za tak zrównoważoną osobę, miałby brać udział w spotkaniu z knajackim językiem i wykazywać się służalczością przed jakimś biznesmenem?
W dodatku, mowa miałaby być o ustawianiu głosowania Rady Miasta, co jest niezgodne z prawem, nie wspominając o etyce?
Jeżeli to prawda, to natychmiastowa dymisja i wycofanie się z polityki, na zawsze, o ile ma się odrobinę honoru.
Miesem to rzucał Kwapisz No i oczywiście Morawiecki
A skoro prokuratura zajęła się nie przeklinającymi Arłukowicz m i Gebleewiczem, to powinni także zająć się rzucającym mięsem Morawieckim
Z ujawnionego tekstu wynika, że wkurzony przedstawiciel inwestora, który zainwestował 285 milionów chciałby, aby ustalenia na podstawie których zainwestowano duże pieniądze w naszym województwie były dotrzymywane. Nie ma tu, poza knajackim językiem przedstawiciela inwestora, nic zdrożnego, zwłaszcza w porównaniu z treścią taśm obecnego premiera, gdzie wprost padały słowa o korupcji i oszustwach skarbowo-podatkowych.
oj ludzie ludzie
prości podatnicy
głosujecie cały czas na lewactwo - jak nie pis to po i odwrotnie
tylko dlatego usłyszeliście o tych taśmach bo mateuszek, kaprawe oczko "wpadł" - musieli jakoś odpowiedzieć bo za głośno było o mateuszku, co sądzi o Polakach... tak szybko zapominacie ha ha ha
prawda jest taka pis=po - celowo podzielili Polaków, bo skłóconym narodem o wiele łatwiej się manipuluje, poza tym wielu z was brakuje po prostu wiedzy i zdrowego rozsądku aby umiejętnie oddzielać bzdurę od faktów, ale co ja mam zrobić, ech
Dwa cwaniaczki z jednej paczki i obaj tacy ęą i złotouści. Jeśli ten jeden pan tłumacząc się bez sensu mówi, że "to takie PiSowskie" nam należy jedynie powiedzieć to takie POwskie".
Jeżeli przedstawiony fragment nagrania miał być jakimś mocnym dowodem na cokolwiek... to jakoś nie potrafię niczego tu dojrzeć. Jeden gość rzuca mięsem (jak wiemy z innych nagrań standard PiSowski), inni goście lawirują, żeby niczego konkretnego nie powiedzieć i nie obiecać. I niczego nie obiecują. Umówienie spotkania z radnymi ma być czymś nielegalnym? Przecież co rusz takie się organizuje, żeby inwestor przedstawił Radzie Miasta swoje argumenty.
Tym niesłychanie oburzonym PiSowcom ze Szczecina proponuję posłuchać nagrań z ich kolegą, premierem Morawieckim, albo niejakim obatelem Czarneckim. Oni akurat nie tylko obiecywali ale nawet sami proponowali dziesiątki i setki tysięcy, czy zatrudnienie na intratnych posadach swoich dzieci. To im jakoś nie przeszkadza, ani słowem się hipokryci nie zająknęli. Odgrzewany kotlet w gardle stanął?
Geblewicz dziękuję Ci za spalarnie opon w porcie. W całym Szczecinie czuć te toksyny.
A kiedy taśmy z Morawieckim w nawiedzonym radiu i TV pis Szczecin ?
proszę .. błagam .... choć przeczytajcie co mają do zaproponowania antysystemowcy..... lista nr 13
wierze w Wasz zdrowy rozsądek .. po to aby skończyć choćby w Szczecinie z układami...... i nierobami
To straszne, jak pisowskie stało się to radio. Nie macie nic wspólnego z dziennikarstwem, a jedynie z ministerstwem propagandy. Na szczęście bardzo topornej..

Czemu nie omawiacie tak szczegółowo taśm Mateuszka, który ma Polaków za idiotów i śmieje się im w twarz?
A kiedy w propagandowym Radio PISzczecin tak obszerny artykuł (albo jakikolwiek artykuł) o taśmach Morawieckiego?
PO to klika złodziejska i tyle,nie trzeba byc PISowcem by widziec ustawki PO.Moze Merkel nie bedzie zadowolona ale trzeba PO wyplewic
Wygląda na to, że Prezydent Krzystek powinien wyjaśnić swoją rola lub jego otoczenie. Liderka PiSu też się załapała :)

"Krzystek stoi murem, on i jego klub. Czerwoni bracia nie cofną się ku**a ani pół kroku. Stopyra będzie głosował za. Jacyna, albo ją jutro przekonam po raz kolejny, że nie przyjdzie, wyjdzie z głosowania, albo będzie głosować przeciw pi**a jedna."
Panie Geblewicz...Pańskie oświadczenie jak dla mnie jest żenujące ze względu na użyte sformułowania typu "TVPiS i RadioPiS " !! Pan jasno określił się tym oświadczeniem jako "trybik PO" a nie jako człowiek; Marszałek Województwa no cóż , Pańska sprawa i ... kolegów z PO !
Przypomnę tylko że taśmy "odkurzył" Onet a więc media sprzyjające dotychczas PO; czy zmienili zdanie , czy też nie wzięli pod uwagę tego że ... to już inna sprawa !
Dla mnie tym oświadczeniem...szukaj Pan sobie pracy poza polityką.
Mowilem ze czerwoni nadal u wladzy xD . Sami siebie wkopuja. Pozdrawiam tych ,co mysla ze czasy NKWD i UB sie skonczyly . Kwestia czasu gdy znow Polacy zaczna strzelac jak w 1946.
Cenzura większa, niż za komuny tutaj na komentarzach.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela29poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty