Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Pierwsze zajęcia w ośrodku odbędą się w połowie listopada. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Pierwsze zajęcia w ośrodku odbędą się w połowie listopada. Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Symulator karetki i zaawansowane technologicznie fantomy znajdą się w Ośrodku Symulacji Medycznej, który powstaje w Międzyzdrojach. Będą w nim ćwiczyć polscy i niemieccy ratownicy medyczni.
To część projektu „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii". W jego ramach pogotowia z obu krajów opracowują wspólnie system interwencji do nagłych zdarzeń na pograniczu. Już teraz ratownicy uczą się języka sąsiada.

- Później przyjdzie czas na wspólne zajęcia praktyczne w nowym ośrodku - mówi Paulina Targaszewska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. - W praktyce, ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą wymieszani tworząc polsko-niemieckie zespoły. Będą razem ćwiczyć na symulatorach, które zostaną zakupione specjalnie na potrzeby utworzenia tego ośrodka.

W ośrodku znajdzie się sprzęt najwyższej klasy - dodaje Targaszewska. - To bardzo nowoczesne symulatory i one reagują w taki sam sposób, jak żywy pacjent, czyli mrugają, unoszą klatkę piersiową. Jest tak zaprogramowany, że gdy ma mieć amputowaną nogę, to rzeczywiście nie ma tej nogi. Ma to jak najbardziej odwzorować żywego człowieka i jak najlepiej umożliwić ćwiczenia polsko-niemieckim zespołom ratowników medycznych.

Pierwsze zajęcia w ośrodku odbędą się w połowie listopada. Koszt całego projektu, który będzie realizowany do 2021 roku to ponad dwa miliony euro.
Relacja Joanny Gralki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty