Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Radny Powiatu Gryfickiego Leszek Stuła naruszył ustawę o samorządzie powiatowym. Tak orzekł w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
Wyrokiem tym potwierdził zasadność decyzji Wojewody Zachodniopomorskiego, który wygasił mandat gryfickiego radnego w grudniu ubiegłego roku.

- Wydanie zarządzenia zastępczego przez Tomasza Hinca było konieczne - mówi Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. - Powodem było złamanie artykułu, który mówi o tym, że radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek z wykorzystaniem mienia powiatu, w którym radny uzyskał mandat. Po postępowaniu, które zostało przeprowadzone przez wydział prawny okazało się, że ten przepis był naruszany.

Leszek Stuła pełni funkcję Prezesa Zarządu Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Trzebiatowie. W ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego działalność gospodarcza, którą zarządza radny jest naruszeniem art. 25 ustawy o samorządzie powiatowym. Przede wszystkim poprzez świadczenie odpłatnych usług na rzecz jednostek organizacyjnych powiatu gryfickiego.

Radny Leszek Stuła nie pojawił się na dzisiejszej rozprawie. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie jest nieprawomocny i przysługuje od niego odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Wydanie zarządzenia zastępczego przez Tomasza Hinca było konieczne - mówi Agnieszka Muchla-Łagosz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty