Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. pl.wikipedia.org/Centralne Archiwum Wojskowe
Fot. pl.wikipedia.org/Centralne Archiwum Wojskowe
To była przełomowa bitwa dzięki, której Polska obroniła swoją niepodległość - tak ocenia Bitwę Warszawską historyk Maciej Maciejowski.
13 sierpnia atakiem wojsk bolszewickich na Radzymin rozpoczęła się ta jedna z najważniejszych dla Polski bitew. Jak dodaje historyk, Polska mogła stracić swoje elity, gdyby bitwa zakończyła się klęską.

- Najprawdopodobniej eksterminacją polskiej elity, która była całkowicie przeciwna bolszewikom, czyli wszyscy ludzie wykształceni, oficerowie, księża, środowiska ziemiańskie musiałyby albo emigrować, albo zostałyby wyniszczone. Wiemy, że tego typu zalecenia Lenin zalecał Béla Kunowi, przywódcy rewolucji węgierskiej - mówi historyk.

Dzięki zwycięstwu pod Warszawą w sierpniu 1920 roku wiele państw Europy Środkowej utrzymało swoją niezależność.

- W skali Europy Środkowej na pewno dzięki temu zwycięstwu, możliwa była niepodległość przez kolejne 20 lat państwa litewskiego, łotewskiego i estońskiego. Nie udało się natomiast doprowadzić do powstania w jakiejkolwiek formie suwerennego państwa ukraińskiego. Ukraińcy pozostali największym narodem bez własnego państwa - dodaje Maciejowski.

Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy. M.in. dzięki zwycięstwu w sierpniu 1920 roku rewolucja bolszewicka nie dotarła do Berlina i Paryża.
Jak dodaje historyk, Polska mogła stracić swoje elity, gdyby bitwa zakończyła się klęską.
Dzięki zwycięstwu pod Warszawą w sierpniu 1920 roku wiele państw Europy Środkowej utrzymało swoją niezależność.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty