Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Reklama  
Zobacz

Bitwa Warszawska: polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920. Fot. archiwa.gov.pl (CC0 domena publiczna)
Bitwa Warszawska: polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920. Fot. archiwa.gov.pl (CC0 domena publiczna)
Polsce pozwoliła utrzymać niepodległość, a Europę uchroniła przed bolszewicką ofensywą - 100 lat temu rozpoczęła się Bitwa Warszawska. O jej przebiegu i znaczeniu dyskutowali goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór".
Święto, które obchodzimy 15 sierpnia, jest umowne - stwierdził profesor Paweł Stachowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Data 15 sierpnia to jest pewien symbol. To nie było tak, że ten przełom w Bitwie Warszawskiej dokonał się w jakiejś określonej godzinie i czasie. 15 sierpnia to przede wszystkim egzemplifikacja tego, co później nazwano Cudem nad Wisłą.

Polska zwyciężyła dzięki temu, że do bitwy dołączyły różne klasy społeczne - dodał historyk doktor Wojciech Stanisławski. - Mamy do czynienia z dynamiką mobilizacji, która następuje na parę tygodni wcześniej. Docieranie do chłopów, poborowych, akcja plakatowa. Mamy do czynienia z symbolicznym wydarzeniem, jakim jest przybycie amunicji z Węgier na 72 godziny przed rozpoczęciem ofensywy.

Bitwa Warszawska trwała od 13 do 25 sierpnia 1920 r.
Święto, które obchodzimy 15 sierpnia, jest umowne - stwierdził profesor Paweł Stachowiak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polska zwyciężyła dzięki temu, że do bitwy dołączyły różne klasy społeczne - dodał historyk doktor Wojciech Stanisławski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty