Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Zabytkowe płyty nagrobne trafiły do Muzeum Narodowego w Szczecinie, a policja szuka nielegalnych poszukiwaczy i sprawców zbezczeszczenia ludzkich szczątków.
Chodzi o odkrycia przy pozostałościach mauzoleum państwa Tilebein na Żelechowej. Prace na miejscu, za zgodą konserwatora zabytków, nadzoruje kom. dr Marek Łuczak.

Wszystko zaczęło się po zgłoszeniu od spacerowiczów. - Wycieczka trafiła na trzy fragmenty płyty, którą obecnie zabezpieczyliśmy - mówi Marek Łuczak. - Okazało się, że kiedy rozpoczęliśmy prace, że ktoś wykopał połowę posadzki mauzoleum, prawdopodobnie na cegły. Naruszono też komory grobowe, gdyż znaleźliśmy jedną głowicę kości, prawdopodobnie kobiety.

Kości są zabezpieczone przez policję i zajmą się nimi medycy sądowi. Na ten moment udało się odnaleźć fragmenty płyty nagrobnej Sophie Caroline Auguste Tilebein oraz jej męża Carla Gotthilfa.

- Chcemy w tej chwili zabezpieczyć jak najwięcej, bo ktoś tam intensywnie prowadzi nielegalnie prace - dodaje Łuczak. - Sprawa jest zgłoszona w komisariacie Nad Odrą.

Sophie Auguste była bardzo znaną osobą, jej dziadek był kaznodzieją królewskim. Zmarła 21 sierpnia 1854 roku w Żelechowej. Została pochowana w mauzoleum w parku w Żelechowej, obok swojego męża.

Mauzoleum przetrwało bombardowania z okresu II wojny światowej. Zostało zniszczone w latach '50 ubiegłego wieku.
Relacja Katarzyny Świerczyńskiej [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty