Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
To kolejny dzień międzynarodowej akcji #LightForBelarus. Dołączyła do niej także Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, która symbolicznie okazuje w ten sposób solidarność z Białorusinami walczącymi z reżimem.
- Wraz z innymi obiektami użyteczności publicznej w kraju, właściwie na całym świecie. Budynek filharmonii, w takim symbolicznym geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, zostanie podświetlany właśnie na biało-czerwono-biało - tłumaczy Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka Filharmonii.

W akcji udział biorą także między innymi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza czy Narodowe Centrum Kultury.

Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa podkreśla, że Białoruś potrzebuje wsparcia w ramach europejskiej solidarności od najbliższych sąsiadów między innymi od Polski. "Żyjemy w Europie, która stanowi silną wspólnotę. Myślę, że wszyscy, którzy nie radzą sobie w sytuacjach trudnych, konfliktowych, przede wszystkim oczekują w ramach demokratycznych działań Europy wsparcia i pełnej solidarności. Ci wszyscy, którzy szczególnie demonstrują i trochę pokazują swoją bezsilność, przede wszystkim oczekują wsparcia od sąsiadów i tych najbliższych, czyli właśnie od Polski."- wyjaśnia dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa.

Instalacje świetlne pojawią się także w niedzielę wieczorem. W sobotę rozświetliły się fasady między innymi: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Zamku na Wawelu, Łazienek Królewskich w Warszawie, Filharmonii w Szczecinie oraz Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie czy na kompleksie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Od 22 sierpnia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Specjalne serwisy informacyjne, przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy, są emitowane 3 razy dziennie: rano po 6.30, w magazynie "W samo południe" po 12.00 oraz wieczorem po 22.00 w magazynie "Polska i Świat".
- Budynek filharmonii, w takim symbolicznym geście solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami, zostanie podświetlany właśnie na biało-czerwono-biało - tłumaczy Katarzyna Plater-Zyberk, rzeczniczka Filharmonii.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty