Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jedno ze świnoujskich dawnych śmietnisk zostanie dokładnie przeczesane w poszukiwaniu historycznych skarbów. Starają się o to miejscowi historycy i pasjonaci.
- Chodzi o miejsce w pobliżu szlaku fortecznego, niedaleko Fortu Gerharda - mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

- W związku z inwestycją Polskiego LNG, która polega na tym, że terminal będzie rozbudowywany i wyposażony w nową infrastrukturę. Jedno z takich śmietnisk - odkrytych wiele lat temu przez dziki - będzie na linii inwestycji, dzięki czemu będzie możliwość takiej dogłębnej eksploracji tego miejsca - dodaje Piwowarczyk.

Muzeum w tej chwili prowadzi rozmowy ze spółką Polskie LNG, aby na miejscu móc prowadzić prace archeologiczne. Na dawnych śmietniskach można znaleźć wiele ciekawych rzeczy - tłumaczy Piwowarczyk.

- Śmieci na pewno będzie bardzo dużo. My spodziewamy się przede wszystkim dużej ilości dobrego szkła, ale wiemy, że z tego śmietnika dziki i nie tylko dziki potrafiły gdzieś wyryć z tej ściółki leśnej - bo jest teraz teren trochę zalesiony - krem Nivea oczywiście w przedwojennej tubce, piękne patery - wspomina Piwowarczyk.

Niewykluczone, że prace na śmietnisku rozpoczną się jeszcze w tym roku.
- Jedno z takich śmietnisk - odkrytych wiele lat temu przez dziki - będzie na linii inwestycji, dzięki czemu będzie możliwość takiej dogłębnej eksploracji tego miejsca - dodaje Piwowarczyk.
- My spodziewamy się przede wszystkim dużej ilości dobrego szkła, ale wiemy, że z tego śmietnika dziki i nie tylko dziki potrafiły gdzieś wyryć z tej ściółki leśnej - bo jest teraz teren trochę zalesiony - krem Nivea oczywiście w przedwojennej tubce, piękne patery - wspomina Piwowarczyk.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty