Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Supra Porta w stargardzkiej kolegiacie wymaga odnowienia. Chodzi o drewnianą dekorację nad bocznym wejściem do kościoła.
Aby odrestaurować lipową płaskorzeźbę z XVIII wieku, potrzebne jest 200 tysięcy złotych. Supra Porta w kolegiacie pierwotnie zdobiła miejsce pochówku burmistrza Stargardu Friedricha Moviusa. 100 lat temu - w związku z remontem - przeniesiono ją nad wejście boczne świątyni.

Proboszcz kolegiaty w Stargardzie ks. Janusz Posadzy liczy, że uda się pozyskać pieniądze z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Sprawa trafiła do wojewódzkich radnych z komisji kultury.

- Drewnojady na przestrzeni wieków trochę naruszyły strukturę tego obiektu. Wymaga bardzo pilnych napraw rekonstrukcyjnych i konserwatorskich. Liczymy na to, że również Urząd Marszałkowski włączy się chociaż po części w te wielkie wydarzenia rekonstrukcyjne i renowacyjne naszej kolegiaty. Jak dotąd nie mieliśmy szczęścia uzyskać jakichkolwiek środków z tego źródła - mówi ks. Posadzy.

Kolegiata przechodzi obecnie remont za ponad 20 milionów złotych. Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom z Ministerstwa Kultury. Remontowane są m.in. mury, podłoga i instalacje elektryczne.
Proboszcz kolegiaty w Stargardzie ks. Janusz Posadzy liczy, że uda się pozyskać pieniądze z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty