Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

źródło: https://pixabay.com/pl/2071539/domena publiczna
źródło: https://pixabay.com/pl/2071539/domena publiczna
Prezydencki minister krytykuje upolitycznienie części środowiska sędziowskiego: - Wydawanie oświadczeń, w których uznaje się, że sędziego nie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej są niedopuszczalne. Polska nie jest "sędziokracją" - mówił w "Rozmowie pod krawatem" Paweł Mucha.
Polityk Prawa i Sprawiedliwości zwracał uwagę, że na przykład członkowie sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia wielokrotnie zabierali głos w kwestiach polityki, czego wprost zakazuje Konstytucja. Mucha podkreślał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego działa w pełni legalnie.

- W demokracji nie możemy władzy odbierać możliwości kształtowania choćby przepisów prawnych. Władza ustawodawcza ma prawo określać model odpowiedzialności dyscyplinarnej, bo taki mandat pochodzi od narodu. Jesteśmy demokracją, a nie ustrojem, w którym mamy do czynienia z jakimś prymatem władzy sądowniczej ponad innymi władzami, a w szczególności nie mamy do czynienia z sędziokracją - podkreślił.

Aktywność części środowiska prawniczego to efekt uchylenia przez Sąd Najwyższy w jawnym postępowaniu immunitetu dla krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Prokuratura chce postawić jej zarzuty przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego, nadużycia uprawnień oraz przyjęcia korzyści majątkowej.
- Władza ustawodawcza ma prawo określać model odpowiedzialności dyscyplinarnej, bo taki mandat pochodzi od narodu. Jesteśmy demokracją, a nie ustrojem, w którym mamy do czynienia z jakimś prymatem władzy sądowniczej ponad innymi władzami, a w szczególności nie mamy do czynienia z sędziokracją - podkreślił.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty