Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Realizacja: Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że budowa rurociągu Baltic Pipe w dłuższej perspektywie nie jest zagrożona. Duńskiemu partnerowi projektu cofnięto pozwolenie środowiskowe na budowę 200-kilometrowego odcinka gazociągu.
Jak mówił premier Mateusz Morawiecki w Szczecinie, liczy na to, że prace analityczne szybko się skończą, a termin finalny inwestycji zostanie dotrzymany.

- Ta inwestycja jest absolutnie krytyczna dla suwerenności energetycznej nie tylko Polski, suwerenności w rozumieniu uniemożliwienia szantażu gazowego ze strony Rosji - mówiąc bardzo wprost. I my tę inwestycję dokończymy z całą pewnością, ale zależy mi, żebyśmy ją ukończyli przed czasem lub o czasie, a nie nawet pół roku po czasie - mówił premier.

Ponad tydzień temu Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Chodzi o zapewnienie ochrony dla jednego z gatunków mysz i nietoperzy.

W rozwiązanie problemu duńskiego operatora Baltic Pipe chce zaangażować się Komisja Europejska, dla której budowa gazociągu to ważny element dywersyfikacji dostaw gazu, pozwalający na częściowe uniezależnienie się od rosyjskiego paliwa.
I my tę inwestycję dokończymy z całą pewnością, ale zależy mi, żebyśmy ją ukończyli przed czasem lub o czasie, a nie nawet pół roku po czasie - mówił premier.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty