Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Leszek Dobrzyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Leszek Dobrzyński. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Najważniejsza jest polska racja stanu, nie wszyscy w kraju to rozumieją - tak o sporze z Czechami w sprawie kopalni w Turowie i decyzji TSUE mówił w Rozmowie pod Krawatem poseł Prawa i Sprawiedliwości, Leszek Dobrzyński. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoosobową decyzją nakazał zamknięcie odkrywki, pod rygorem kary, 500 tysięcy euro dziennie.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO stwierdziła wczoraj, że kopalnię należy wygasić, a kary zapłacić. Poseł Dobrzyński odpowiadał, że to "zadziwiające słowa".

- Jak ktoś podejmuje taką absolutnie irracjonalną decyzję, a ze strony polskiej znajdują się sojusznicy, taka piąta kolumna, która mówi: tak, zamykajmy, wykonujmy, w tym wypadku polska racja stanu jest najważniejsza, stąd też zapowiedzi rządu, że tej decyzji nie wykonamy, bo wykonać jej nie możemy, bo wszędzie tam, gdzie będą zagrożone interesy Polski, tam będziemy stawiać wszystkie nasze sprawy ponad takimi głupimi nierozważnymi decyzjami - mówił Dobrzyński.

Poseł Dobrzyński podkreślał, że TSUE nigdy nie wydawało jednoosobowo takich decyzji, odrzucając jednocześnie polskie argumenty. Zwracał też uwagę na zagrożone miejsca pracy oraz znaczenie Turowa dla zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną i ciepło.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO stwierdziła wczoraj, że kopalnię należy wygasić, a kary zapłacić. Poseł Dobrzyński odpowiadał, że to "zadziwiające słowa".

Dodaj komentarz 14 komentarzy

Polska racja stanu nie jest tupanie nóżką i stanie okoniem do każdego sąsiada ale również umiejętności debaty z nimi. Wyszło teraz jak wygląda nasza polityka zagraniczna. Polska racja stanu jest również nie dopuszczenie do sytuacji że mamy płacić kary ale to już za nami. Za pół roku Dobrzyński będzie przekonywać że Polska racja stanu jest wyjście z UE. Druga sprawa- ten pan jest członkiem komisji smoleńskiej, jak tam sprawa z raportem? Wiem że w RS takiego pytania nie będzie, można pewnie za to wylecieć z pracy, ot "dziennikarstwo".
Słuchajcie, no Dobrzyński! To, że wam od lat nie udało się dogadać z braćmi Czechami, że ich olewaliście i ignorowaliście ich prośby o załatwienie sprawy w cywilizowany sposób, po partnersku, to nie powód, by cała Polska i wszyscy Polacy płacili za waszą PiSowską butę i nieudolność!
O tym, że jeśli się nie dogadacie, to będą kary - wiedzieliście od lat!
O tym, że jedną z kar może być żądanie zamknięcia kopalni - wiedzieliście od lat.
O tym, że Czesi wystąpili o konkretne kary finansowe - wiedzieliście od prawie roku.
O tym, że wobec waszego ustawicznego wieloletniego ich olewania CZESI zażądali zamknięcia kopalni do czasu sądowego rozstrzygnięcia sprawy - wiedzieliście od pół roku.
I COŚCIE - PiSy - UCZYNILI Z TĄ KRAINĄ??? że zapytam cytatem?
Kradliście i defraudowaliście nasze pieniądze udając, że negocjujecie.
A teraz kradniecie nasze pieniądze, bo z czegoś trzeba kary zapłacić.
I KRADNIECIE LUDZIOM PRACĘ, BO NIE ZAŁATWILIŚCIE SPRAWY WTEDY, KIEDY BYŁ NA TO CZAS!.
Więc wołanie o "polską rację stanu", to wołanie o odsunięcie was od władzy.
I TU was, Dobrzyński, popieram
Przespali sprawę i teraz racja stanu obłuda !
Najważniejsza jest żywa kultura bakterii
W rozmowach pod krawatem oczekiwałbym zadawania "trudnych" pytań dla członków PiS, a nie tylko dla opozycji. Uczciwość dziennikarska do tego zobowiązuje. Tego oczekuje od Radia Szczecin większość mieszkańców w naszym regionie.
Rzeczywiście, nie wszyscy to rozumieją, również tu komentujący.
Leszek Dobrzyńskie mówi farmazony, bo polska racja stanu to dbanie o polską ziemię, a kopalnia odkrywkowa na pewno do tego się nie zalicza. Pięć lat PiS miał na transformację energetyczną i nic z tym nie zrobili. Chociaż wróć.... zrobili - pogorszyli stan polskiej energetyki.
Wielu komentującym jak widać nie przeszkadzał kiedyś dyktat Moskwy więc nie dziwi dyktat Brukseli. Przypomnę tylko że referendum do UE było zwycięskie tylko z powodu pragnienia polaków kapitalizmu . W UE demokracji jest coraz mniej a Komisarze zachowują się niczym bogowie ; podobnie z sędziami TSUE. Nie dziwią mnie zachowania ludzi ani wypowiedź niedoszłej kandydatki na Prezydenta - wymienionej w jak najbardziej demokratyczny sposób. Skoro "taka demokracja" obowiązuje w PO to ludzie myślą że tak musi być także w tym unijnym Eurokołchozie. Czesi otrzymali wszystko czego oczekiwali , protokół jest na stole tylko nie ma woli politycznej Premiera Babisza do jego podpisania ; spowodowane jest to zapewne wtrąceniem się do sporu przez Komisję Europejską i interesami polityczno-gospodarczymi Babisza z właścicielem pozostałych kopalń po stronie Czech. Ale aby to wiedzieć to należy się interesować tematem na bieżąco a nie tylko od czasu do czasu w komentarzu powielać lewicowo-liberalne hasła.
zależy jak sie rozumie polską rację stanu. Jeśli jest nią eskalowanie konfliktów przy błędnej ocenie mozliwych konsenwencji to ja bardzo dziękuję.
Panie Dobrzyński, jest wiele opracowań, które mówią wprost: "Węgiel brunatny zawiera więcej siarki i popiołu oraz ma niższą wartość opałową niż węgiel kamienny, w związku z czym jego spalanie w elektrowniach węglowych generuje więcej zanieczyszczeń powietrza w przeliczeniu na wytworzony megawat. Teoretycznie proces wydobycia węgla brunatnego jest tańszy niż węgla kamiennego, jednak odkrywkowe wydobycie tego rodzaju surowca generuje obciążenia kosztami ukrytymi skutków społecznych i środowiskowych – oprócz zanieczyszczonego powietrza i zmiany klimatu, takich jak obniżenie poziomu wód gruntowych czy przymusowe przesiedlenie ludności." Nadal to nasza racja stanu?
@ Nomis

Trochę pomieszałeś fakty. Spór z Czechami trwa od 2016, dostawaliśmy od nich w tym czasie propozycje negocjacji, dali nam nawet plan naprawczy. My nie chcieliśmy za niego płacić ani z Czechami rozmawiać. Więc ci w maju poskarżyli się TSUE. Wtedy Morawiecki zapowiedział że sprawa załatwiona i on się z Czechami już ugadał (pamiętasz?), następnie okazało się że to nieprawda i my dopiero siadamy do negocjacji (mimo że spór jest od 2016). Niestety, wbrew zapowiedziom Premiera, negocjacje się przeciągały i w międzyczasie TSUE (na wcześniejszy wniosek Czech) zasądził karę. Polityka zagraniczna to umięjetność dogadywania się i wypracowywania kompromisów a nie tylko machania szabelką. Aczkolwiek chyba wyborcy PiS lubią jak Polska gra oblężoną twierdzę więc pewnie PiS, dla własnych korzyści, będzie jeszcze chwilę grać tą sytuacją. Napiszę teraz po Twojemu- wyłącz TVP, włącz myślenie :)
dziś dyktat Moskwy, czy też Brukseli Polsce nie zagraża.
Natomiast DYKTAT CIEMNIAKÓW i owszem.
Jaśnie panujące nam cwaniaczki są tego najlepszym i najbardziej patologicznym przykładem
(z tym "najbardziej patologicznym" to lekko przesadziłem. Zawsze może być gorzej! Np. Kowalski, Ziobro, KaKaO czy Braun i ten staruszek od brydża...)
@ Nikt inny...
Faktów nie pomieszałem tylko je znam ! I nie mam potrzeby wyłączania TVP bo mnie nie interesują w przeciwieństwie do innych .
Nie dzielę ludzi na zwolenników TVP i TVN tylko na mądrych i głupich. Pozdrawiam.
I co? Uważasz że strona polska zrobiła wszystko co w jej mocy żeby tej kary nie było?

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty