Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Fot. Joanna Maraszek [Radio Szczecin]
Chcieli usunąć pręt wystający z ziemi, a natrafili na wykopalisko. Pracownicy Fortu Gerharda w Świnoujściu odkryli zakopane przed laty żołnierskie wysypisko, a na nim sporo ciekawych artefaktów. Niektóre w idealnym stanie.
Znalezisko składa się głównie z przedmiotów użytku codziennego. To lampy, włączniki, butelki, łóżka, ale i porcelanowy talerz. Ich stan oceniali Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Arkadiusz Remiszewski ze stowarzyszenia "Grupa Łódź".

- Podczas prowadzenia prac porządkowych, rekultywacyjnych terenu zafortecznego natrafiliśmy na pozostałości starego śmietnika, który jest bogaty w bardzo ciekawe elementy. - To, co spowodowało, że w ogóle rozkopaliśmy ten fragment, to wystające pręty, które były zagrożeniem dla turystów i zwierząt. - Pręty okazały się fortowym łóżkiem. - Porcelana pięknie zachowana. Wcześniej też trafialiśmy na porcelanę. - Tego rodzaju przedmiotów, różnych łyżek jest bardzo dużo. Dla części z nas - być może - to są śmieci - ale one mają wartość historyczną i część z tych przedmiotów uda się odzyskać - mówili.

Eksponaty po odrestaurowaniu trafią do zbiorów Fortu Gerharda.
- Pręty okazały się fortowym łóżkiem. - Porcelana pięknie zachowana. Wcześniej też trafialiśmy na porcelanę. - Tego rodzaju przedmiotów, różnych łyżek jest bardzo dużo. Dla części z nas - być może - to są śmieci - ale one mają wartość historyczną i część z tych przedmiotów uda się odzyskać - mówili.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty