Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie będą szkolić się w nowej siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Powstała przy ulicy Twardowskiego, do użytku oddana została w ubiegłym miesiącu. Znalazło się tam Centrum Symulacji. Tam zajęcia będą mieli studenci nowego kierunku: Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore.
Studenci podczas praktyk będą towarzyszyć ratownikom medycznym w karetkach. Jest to kolejny etap współpracy między instytucjami.
- Z Uniwersytetem Medycznym, a wcześniej z Akademią współpracowaliśmy od dawna. Współpraca ograniczała się do umożliwienia odbywania praktyk studentom - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Absolwenci poza podstawową wiedzą potrzebną do ratowania życia będą już wyspecjalizowani do działania na statkach czy platformach.
- Dalekorejsowe jednostki pływające, które będą miały na swoich pokładach ambulatoria i mini oddziały, łóżka szpitalne, będą mogły zatrudnić ratownika medycznego, który dodatkowo będzie posiadał przygotowanie i kursy z Politechniki Morskiej, bo takie też kursy będą odbywali też nasi studenci - dodaje dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM, prof. Beata Karakiewicz.
Na pierwszym roku kierunku "Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore" będzie studiować 36 osób.
Studenci podczas praktyk będą towarzyszyć ratownikom medycznym w karetkach. Jest to kolejny etap współpracy między instytucjami.
- Z Uniwersytetem Medycznym, a wcześniej z Akademią współpracowaliśmy od dawna. Współpraca ograniczała się do umożliwienia odbywania praktyk studentom - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Absolwenci poza podstawową wiedzą potrzebną do ratowania życia będą już wyspecjalizowani do działania na statkach czy platformach.
- Dalekorejsowe jednostki pływające, które będą miały na swoich pokładach ambulatoria i mini oddziały, łóżka szpitalne, będą mogły zatrudnić ratownika medycznego, który dodatkowo będzie posiadał przygotowanie i kursy z Politechniki Morskiej, bo takie też kursy będą odbywali też nasi studenci - dodaje dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM, prof. Beata Karakiewicz.
Na pierwszym roku kierunku "Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore" będzie studiować 36 osób.
- Z Uniwersytetem Medycznym, a wcześniej z Akademią współpracowaliśmy od dawna. Współpraca ograniczała się do umożliwienia odbywania praktyk studentom - mówi Roman Pałka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
- Dalekorejsowe jednostki pływające, które będą miały na swoich pokładach ambulatoria i mini oddziały, łóżka szpitalne, będą mogły zatrudnić ratownika medycznego, który dodatkowo będzie posiadał przygotowanie i kursy z Politechniki Morskiej, bo takie też kursy będą odbywali też nasi studenci - dodaje dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM, prof. Beata Karakiewicz.

Radio Szczecin