Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Konferencja podsumowująca remont stargardzkiej Kolegiaty odbyła się w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
W konferencji uczestniczy minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który podkreślił znaczenie projektu remontu Kolegiaty.

- Ten projekt był zrealizowany z tzw. środków europejskich, ponad 21 mln złotych. I on był zagrożony, ponieważ nasi poprzednicy nie uwzględnili go w swoich planach. Dopiero w momencie, kiedy my otrzymaliśmy dodatkowe pieniądze jako premię, mogliśmy w pozakonkursowym projekcie uwzględnić sześć istotnych realizacji. Pierwszy na liście był projekt generalnego remontu Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie - mówił prof. Gliński.

Minister przyznał, że są duże szanse na dofinansowanie drugiego etapu remontu, w którym zaplanowano montaż wind i prace konserwacyjne kolegiackiej wieży.

Dziękując wszystkim za wyjątkowy wysiłek i wkład pracy w odnowienie świątyni, europoseł Joachim Brudziński podkreślił wyjątkowe znaczenie Kolegiaty, jako pomnika świadczącego o znaczeniu wartości zarówno tych materialnych, jak i duchowych.

- Tu Polska się zaczyna a nie kończy. To, co dzisiaj świętujemy, to jest potwierdzenie tego, że to dziedzictwo kulturowe i ta siła, która stąd emanuje nie tylko na Polskę, ale na całą Europę, to siła, którą możemy budować również przyszłość naszych pokoleń. Chcemy się cieszyć tym, że Stargard posiada najpiękniejszy obiekt gotyku ceglanego - mówił Brudziński.

Zapowiedział też organizację specjalnej wystawy poświęconej stargardzkiej Kolegiacie w Parlamencie Europejskim.

- Będę chciał zaprosić bardzo liczną reprezentację mieszkańców Stargardu, żeby w tym uroczystym otwarciu wystawy obrazującej wyremontowaną kolegiatę mogli uczestniczyć. To już będzie kwestia do omówienia - mówił Brudziński.

W ocenie europosła, ma być to forma przypomnienia o konieczności powrotu do źródeł chrześcijańskich wartości, jakimi kierowali się ojcowie założyciele, powołując do życia Wspólnotę Europejską.
Rekacja Marka Synowieckiego.
Rekacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty