Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz

Kolegiata w Stargardzie - Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kolegiata w Stargardzie - Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Wieczorną wędrówkę po gotyckich wnętrzach odnowionej Kolegiaty pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata przygotowało dla mieszkańców Stargardu i turystów Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Zaplanowano ją dzisiaj o godz. 20.
Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach rozpoczynających się Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jak zapewniają organizatorzy, to wyjątkowa okazja by poznać tajemnice świątyni odkryte podczas prac renowacyjnych. Marcin Majewski, dyrektor stargardzkiego muzeum jest przekonany, że wieczorny spacer dostarczy wielu emocji.

- Historia, którą chcemy opowiedzieć dotyczy kościoła. Skupimy się na kilku newralgicznych punktach związanych z rękopisem, który udało się odnaleźć naszemu koledze Piotrowi Tarnawskiemu w zbiorach uniwersyteckich w Toruniu, a który opisuje wyposażenie kościoła mariackiego na stan z początku XVIII wieku zupełnie inaczej pokazują nam kościół mariacki w jego wnętrzu. Ponieważ wyszła książka poświęcona XVI-wiecznym drukom pochodzącym ze Stargardu warto ten temat opowiedzieć - powiedział.

Program przewiduje też dłuższy postój przy kryptach dawnych mieszkańców, na czele z burmistrzem Stargardu, który zarządzał miastem w XVII wieku.

- To oczywiście wynik badań archeologicznych, które prowadziliśmy, łącznie z kryptą Petera Gröninga i jego żony Małgorzaty - dodał.

Pokazane zostaną również możliwości nowej iluminacji, podkreślającej piękno detali architektonicznych wyremontowanej świątyni.
Relacja Marka Synowieckiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty