Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Kolegiata w Stargardzie - Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kolegiata w Stargardzie - Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Konsultacje społeczne w sprawie drugiego etapu Remontu Stulecia Kolegiaty rozpoczęła parafia z mieszkańcami Stargardu.
To wymóg przyznania finansowego wsparcia w nowej perspektywie unijnej. W konsultacjach uczestniczy również miasto, zapraszając do udziału stowarzyszenia i organizacje, zainteresowane planowaną inwestycją.

Drugi etap zakłada budowę wind, które wywiozą turystów na taras widokowy wieży. Ks. Janusz Posadzy, proboszcz kolegiackiej parafii informuje, że wniosek o dofinansowanie trafił już do Ministra Kultury.

- Formalnie mamy złożony już cały wniosek, prowadzimy te konsultacje bardzo szeroko, tak, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, czy należałoby podjąć działania służące uatrakcyjnieniu kolegiaty pod względem turystycznym - powiedział.

W ocenie Marcina Majewskiego, dyrektora stargardzkiego Muzeum, projekt szybów windowych z przejrzystego tworzywa nie zaszkodzi średniowiecznej zabudowie świątyni.

- One w żaden sposób nie ingerują dlatego, że wykorzystują przejście, które jest nad prospektem organowym, nad chórem muzycznym. Szyb jest przezroczysty - zwiedzający wznosząc się ponad chór będzie widział galerię, prezbiterium, arkady i obejścia. To widok niezapomniany - przekonuje dyr. Majewski.

Drugi etap remontu oszacowano na blisko 13 mln zł, z 20- procentowym wkładem własnym parafii. Prace w wieży północnej mają potrwać dwa lata.
Relacja Marka Synowieckiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty