O ponad 20 procent wzrosła w ubiegłym roku liczba transplantacji. Chirurdzy z 9 ośrodków w kraju wykonali blisko 2200 przeszczepów - to rekord. W 2023 przeprowadzono 1805 takich operacji. Dziś obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
- Z całego serca dziękuję rodzinom, które wiedząc, że nie mogą uratować tego, kogo kochają, decydują się na darowanie życia zupełnie obcej osobie - powiedziała Leszczyna.
Krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej profesor Michał Grąt podkreślił, że blisko 2200 przeszczepionych narządów w poprzednim roku to ogromny wzrost.
- Już nie mówimy o tym, że wyszliśmy z tego kryzysu, który był spowodowany pandemią COVID, ale przekroczyliśmy zdecydowanie te liczby transplantacji, które wykonywaliśmy przed pandemią - mówi Grąt.
Dodał, że dzięki nowoczesnemu systemowi do transportu organów, z 4 do 12 godzin wydłużył się czas, od pobrania do wszczepienia narządu.
17-letni Maciek urodził się z ciężką wadą serca, ponad rok temu miał przeszczep. Teraz - jak sam mówi - czuje, jakby dostał nowe życie. Może ćwiczyć na W-Fie, ćwiczyć siłowo w domu, jeździć na rowerze, pływać, a każdy wysiłek fizyczny stał się możliwy.
W Polsce cały czas na przeszczep różnych narządów czeka około 2000 ciężko chorych.
Obchodzony dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji został ustanowiony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki, który odbył się w 1966 roku.
Edycja tekstu: Michał Król