Poezja przedwcześnie zmarłego Jacka „Budynia” Szymkiewicza ze szczecińskiego zespołu Pogodno na podstawie tradycyjnych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieła polskiego wieszcza zyskały nowy wymiar również dzięki muzyce Nikoli Kołodziejczyka, łączącej elementy rocka, jazzu, psychodelii i americany. W Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbyła się premiera płyty „Budyń o smaku Mickiewicza”.
17-osobowy zespół wirtuozów eksperymentalnie zestawił instrumenty takie jak, m.in. handpany, wibrafon, gitary elektryczne, flet altowy, trąbka, saksofon, puzon basowy oraz klarnet basowy. Wokalistami projektu byli Natalia Grosiak, Aga Kiepuszewska, Maciej Starnawski i Tomasz Organek.
- Myślę, że Jacek byłby zadowolony, a nawet dumny, bo to było wszystko w stylu Jacka, takie nieprzewidywalne. Jacek był taki szalony, otwarty na różne konwencje, więc jestem przekonany, że sam by wszedł na scenę i jeszcze narozrabiał z nami tutaj. Publiczność wspaniała, świetnie nas przyjęła, no jakby nie było, w Szczecinie. Pogodno, myślę, że się całe stawiło przynajmniej, jak nie wszystkie dzielnice. Chciałbym, żeby to wszyscy usłyszeli i żebyśmy mogli pojeździć po Polsce, wtedy będziemy mieć jeszcze więcej satysfakcji ze słuchania muzyki – powiedział Tomasz Organek.
Poezja Jacka Szymkiewicza jest wybitna – stwierdził Nikola Kołodziejczyk, twórca muzyki wydanej na dwupłytowym winylu.
- Ta płyta mogła leżeć w szufladzie i nikt nie mógłby jej usłyszeć, a dzięki temu, że mogliśmy ją zagrać tutaj, ten duch jego jest obecny. Jego poezja powinna być grana. Ja się cieszę, że z Jackiem mieliśmy na tyle dobry kontakt, że on się zgodził w ogóle zrobić ten szalony projekt, bo to jest szaleństwo porwać się na Mickiewicza i zrobić to w taki sposób, także szkoda, że go nie ma. Cieszę się, że ten materiał powstał, po prostu. Była owacja na stojąco. Ja też chciałem na stojąco podziękować Pani Magdalenie Wilento, która zaprosiła nas z ramienia dyrekcji Filharmonii w Szczecinie i to spowodowało, że tutaj jesteśmy tak naprawdę, i ta płyta się wydała – podsumował Nikola Kołodziejczyk.
Projekt został zrealizowany na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego.
Spotkanie z Nikolą Kołodziejczykiem TUTAJ, w niedzielnej (19 maja 2025) „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin.
Spotkanie z Nikolą Kołodziejczykiem TUTAJ, w niedzielnej (19 maja 2025) „Kawiarence muzycznej” Radia Szczecin.
Artyści
- Nikola Kołodziejczyk Orchestra
- Nikola Kołodziejczyk – fortepian, dyrygent
- Natalia Grosiak – wokal
- Agnieszka Kiepuszewska – wokal
- Tomasz Organek – wokal
- Maciej Starnawski – wokal, gitara akustyczna, gitara elektryczna
- Jan Krzeszowiec – flet, flet altowy
- Robert Wypasek – saksofon sopranowy i tenorowy
- Tomasz Żymła – klarnet basowy
- Adam Jędrysik – gitara elektryczna
- Andrzej Imierowicz – gitara elektryczna
- Cyprian Baszyński – trąbka
- Mateusz Feliński – waltornia
- Mateusz Mendyka – puzon basowy
- Bartek Pieszka – wibrafon
- Maciej Szczyciński – kontrabas
- Miłosz Berdzik – perkusja
- Michał Pękosz – handpany i perkusjonalia
- Mateusz Sołtysik – realizacja nagłośnienia
Edycja tekstu: Kamila Kozioł