Radio SzczecinRadio Szczecin » Region
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Mat. Axiom Space
Mat. Axiom Space
Trzymamy kciuki za powodzenie misji Axiom-4 i naszego eksperymentu - mówi szczecińska astrofizyk prof. Ewa Szuszkiewicz.
Badaczka jest koordynatorką projektu Yeast TradigradeGene. Jego pełna nazwa to "Zanim polecimy na Marsa. Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”.

- Nasz eksperyment ma duże zastosowanie zarówno w eksploracji kosmosu, jak i tutaj na Ziemi. Dlatego, że drożdże wzbogacone białkiem niesporczaków będą mogły zaspokoić część naszych potrzeb dotyczących żywności, paliwa - tłumaczy prof. Ewa Szuszkiewicz.

Niesporczaki słyną ze swojej wytrzymałości na ekstremalne warunki, takie jak gotowanie, zamrażanie czy ekspozycja na próżnię kosmiczną.

Ten eksperyment to dopiero początek. Kolejnym etapem jest lot na Marsa. Na razie podczas misji Axiom-4 przeprowadzone zostanie 13 eksperymentów.

- Poznajemy procesy, które zachodzą w organizmach w warunkach niekorzystnych, takich jak mikrograwitacja, promieniowanie jonizujące, które właśnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej panują i które będą nam towarzyszyć podczas lotu na Marsa - mówi szczecińska astrofizyk.

W misji Ax-4 uczestniczy czworo astronautów w tym Polak, Sławosz Uznański-Wiśniewski. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną zabrał ze sobą m.in. pamiątki po Marie Skłodowskiej-Curie, mapę z dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", kawałek bursztynu, polskie litery Ą, Ć, Ę, Ł wydrukowane w 3D, a także pierogi.

Edycja tekstu: Michał Król
Badaczka jest koordynatorką projektu Yeast TradigradeGene. Jego pełna nazwa to "Zanim polecimy na Marsa. Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”.
Na razie podczas misji Axiom-4 przeprowadzone zostanie 13 eksperymentów.
Relacja Weroniki Łyczywek z audycji "Tematy i Muzyka" [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota31niedziela01poniedziałek02wtorek03środa04czwartek05piątek06sobota07niedziela08poniedziałek09wtorek10środa11czwartek12piątek13sobota14niedziela15poniedziałek16wtorek17środa18czwartek19piątek20sobota21niedziela22poniedziałek23wtorek24środa25czwartek26piątek27sobota28niedziela01
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty