Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, grudzień
Ostatnimi czasy w Migawce często odwiedzaliśmy rozliczne wystawy, rozmawialiśmy z fotografikami, chodziliśmy na plenery i ocenialiśmy zrobione na nich zdjęcia, jednak dawno nie poruszaliśmy zagadnień warsztatowych. Wszak wystarczy wejść na naszą stronę internetową i poszperać w Archiwum - gdzie są wszystkie Migawki - aby znaleźć te programy, w których omawiamy poszczególne zagadnienia. Ale z drugiej strony wiemy doskonale, że naszej audycji słuchają coraz to nowe osoby (bardzo się z tego cieszymy!) i czasami warto by było wrócić do podstaw, aby ktoś nie zaznajomiony jeszcze z technicznymi aspektami zagadnienia nie czuł się zagubiony słuchając Migawki. Idąc tym tokiem rozumowania, postanowiliśmy porozmawiać o "głębi ostrości".
Opisywana często skrótem "GO" jest, jak się wydaje, jednym z podstawowych środków uzyskiwania na zdjęciach ciekawych kompozycji i obrazów. W skrócie rzecz ujmując: kiedy oglądamy portret, na którym ostra jest tylko twarz, a reszta jest rozmyta (rozmycie opisywane jest słowem "bokeh"), mówimy o małej głębi ostrości. Płaszczyzna z ostrymi elementami jest niewielka. I drugi przykład: krajobraz, ostry od samego początku zdjęcia, aż do nieskończoności - to jest duża głębia ostrości. Zdjęcie jest ostre "w głąb" w całej swej płaszczyźnie.

GO zależy od: wybranej przysłony, odległości od fotografowanego obiektu i ogniskowej obiektywu. Powyżej znajdą Państwo trzy zdjęcia przykładowe. Starają się zobrazować, jak na głębię ostrości wpływają właśnie te trzy elementy. A szczegółowy opis znajdą Państwo oczywiście w audycji Migawka.

Mamy nadzieję, że program będzie interesujący również dla bardziej zaawansowanych fotoamatorów: może podpowiemy coś użytecznego? Zapraszamy do słuchania!
MIGAWKA-Program z 18.12.10
Posłuchaj audycji Andrzeja Kutysa