Tytuł długi: "Bezkresne cięcia w skórze ziemi. Śladami rzeki Kolorado - malownicze kaniony USA" - a o zdjęciach to oczywiście rozmawiamy z autorem. Członek Fotoklubu Zamek Grzegorz Mikołajczyk swoje prace z USA pokazuje w galerii grupy, w korytarzu Zamku nieopodal wejścia do Opery na Zamku. Piękna przyroda, ale to nie są kadry, które tak łatwo "złapać". Jak to robić, między innymi o tym rozmawiamy. A na koniec krótkie zaproszenie - chociaż to NIE JEST Plener Migawki. Po prostu, jeżeli macie ochotę jeszcze pofotografować klasyczne samochody, to najbliższym tygodniu będzie super okazja. Szczegółów szukajcie na facebookowym profilu Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
Tydzień po spotkaniu na dziedzińcu Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki przy ulicy Niemierzyńskiej w Szczecinie oglądamy fotografie, które przysłaliście do naszej redakcji. A żeby poczuć klimat Pleneru Migawki, to audycję nagrałem w tym samym miejscu, w którym spotkaliśmy się, aby zrobić zdjęcia uczestnikom rajdu klasycznych aut Rallye Stettiner Haff. W tym akapicie tradycyjnie poniżej kadry, o których mowa w audycji. I niezmiennie warto obejrzeć wszystkie fotografie w dziale Galeria Migawki. Widać, że temat Wam się podobał, nie brakuje udanych ujęć.
To wydanie Migawki zaczynamy od rozmowy ze szczecińskim fotografikiem Andrzejem Łazowskim, autorem zdjęć na prezentowanej właśnie w Starej Rzeźni na szczecińskiej Łasztowni wystawy "Szczecin - mikrocentrum Europy 2045". Czarno-białe portrety podpisane przez dziennikarza Krzysztofa Żurawskiego ideowo nawiązują do 30 lat zmian, jakie mieliśmy w Polsce. Podobnie - krótko - mówimy o wystawie plenerowej na placu Solidarności przygotowanej przez Centrum Dialogu Przełomy, tu mamy historyczne fotografie z 1989 roku. I wreszcie, na koniec, krótka relacja ze 122. Pleneru Migawki: na dziedzińcu Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki przy ulicy Niemierzyńskiej fotografowaliśmy uczestników rajdu historycznych pojazdów "Rallye Stettiner Haff".
Gdy poprzednio odwiedzaliśmy z mikrofonem wystawę Grzegorza Skornego, mowa była o studyjnych portretach, wysublimowanej wizji kobiecości. A tym razem nasz Gość zaskoczył tematyką swojej ekspozycji zatytułowanej "Ambiwalencja" - w ramach większej wystawy studentów Akademii Sztuki z pracowni Łukasza Skąpskiego. To kadry, które mają ilustrować temat wybrany przez Autora. A podczas innej zbiorczej wystawy zatytułowanej "Lista Obecności", Grzegorz Skorny pokazał kolaż fotografii KOLEKCJA 2019. I o tych pracach rozmawiamy w audycji. Pamiętajcie też, że za tydzień kolejny Plener Migawki, szczegóły poniżej, w dziale Aktualności.
Tym razem gościem Migawki jest Marek Czarnecki, fotograf mieszkający w Toruniu, laureat dwóch złotych medali na konkursie Moscow International Foto Awards 2019 (laury zdobywali też inni Polacy). Zresztą - nie tylko tam wygrywał portfolio naszego gościa jest przebogate. Była okazja, żeby porozmawiać o artystycznym wymiarze jego pracy, ale i o fotografii komercyjnej. Oczywiście, punktem wyjścia były wspomniane medale zdobyte w Rosji, projekt "Wieloportrety Osobiste" to doprawdy skomplikowane przedsięwzięcie, dość powiedzieć, że na każdą z tych prac składało się przynajmniej kilka tysięcy pojedynczych fotografii.