Kolejny odcinek rozmów o warsztacie fotograficznym z jednym z najbardziej utytułowanych szczecińskich twórców. Oczywiście to tylko przyczynek do dyskusji o kadrowaniu, bo nie da się w ciągu kilkunastu minut przekazać wiedzy, którą zawarto w dziesiątkach publikacji (polecamy oczywiście ich czytanie, samodzielne szukanie wiedzy w internecie też pomoże). Cezary Dubiel wskazuje pewne podstawowe prawidła, jakie mogą nam pomóc w poprawnym komponowaniu obrazu. I to naprawdę działa. Zresztą, niezależnie od większego czy mniejszego talentu (bo jego istnienie jak w każdej sztuce jest oczywistą oczywistością), nawet jeżeli nie czujecie się mistrzami fotografii, to wystarczy zastosować prawidła poprawnego kadrowania, aby bez wstydu pokazywać swoje zdjęcia.
Dzisiaj studio Migawki odwiedziła reprezentacja Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego: Monika Więcław, Magdalena Bednarek, Piotr Wolski, Bodek Macal. A to nie wszyscy członkowie STF-u, którzy wybrali się na organizowane od kilkunastu lat wydarzenie na byłym lotnisku w Kluczewie nieopodal Stargardu. Zdjęcia zobaczycie na profilu Facebookowym Towarzystwa. A że naprawdę udane to fotografie, to i była okazja, żeby porozmawiać o tym, jak się organizować w takich okolicznościach, dlaczego można było "poszaleć" z obróbką w cyfrowej ciemni czy skąd czerpać inspirację do takiej fotografii. O ile słuchacie tej Migawki w dniu premiery, w niedzielę 21 lipca, to dzisiaj jeszcze na własne oczy możecie zobaczyć postapokaliptyczny krajobraz Oldtown.
Dawno już w Migawce nie było audycji poświęconych "technikaliom". Czy raczej, ogólnie mówiąc, wracamy do rozmowy o fotograficznym warsztacie. To zarówno wiedza o działaniu aparatu oraz obiektywów - ale i kwestie związane już z artystycznym wyrazem zdjęcia, kadrowaniem czy kreowaniem obrazu na naszej fotografii. Ciekawe, że pojęcie "głębi ostrości" wiąże się i z jednym i drugim aspektem o którym wspominamy. Bo trzeba opanować sprzęt, żeby w ogóle wiedzieć, w jaki sposób uzyskać dany efekt. No a oczywiście wiąże się to z wyglądem samego naszego kadru. Do rozmowy o warsztacie zaprosiłem jednego z najbardziej utytułowanych szczecińskich fotografików, Cezary Dubiel pewnie w tej roli pojawi się zresztą nie raz.
W tym wydaniu audycji głównie rozmawiamy o fotografii ulicznej. Z angielska zwany "street" ma swoje grono fanów, oczywiście nie brakuje też konkursów dedykowanych temu gatunkowi. Niedawno poznaliśmy laureatów organizowanego w San Francisco 2019 International Street Photography Awards (link bezpośrednio do galerii nagrodzonych i wyróżnionych). Wśród uczestników, których doceniło jury, znalazło się kilku Polaków. I, co już pewnie wywnioskowaliśmy, do studia udało się zaprosić finalistę kategorii Best Street Photograph - Artur Pławski (tu aktualizowany na bieżąco profil na Instagramie) opowiada między innymi o swoich doświadczeniach z kadrami łapanymi nie tylko na ulicy (patrząc chociażby na pracę, która spodobała się jury w San Francisco).