Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2023 - Migawka
MIGAWKA-Program z 26.03.23
Czasami zdarza się w tej audycji, że korzystamy z pomocy redakcyjnych kolegów. Na wernisażu wystawy w Klubie XII Muz "Szczecin to TEŻ! nasze miasto" był Krzysztof Cichocki, który porozmawiał z autorem zdjęć. Krzysztof Dolinny sfotografował między innymi osoby z zespołem Downa, w tym tygodniu przypadał ich dzień 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W tej Migawce usłyszycie też o wyjątkowych kadrach z lat 80-tych, które pokazywały na przykład manifestacje przeciwko dyktaturze PRL. Grzegorz Gibas zajmuje się historycznymi tematami w radiu - i to on w Instytucie Pamięci Narodowej spotkał Jarosława Kaczorowskiego, fotografa szczecińskiej opozycji w PRL-u. Który właśnie zdecydował o przekazaniu wyjątkowych kadrów historykom.
MIGAWKA-Program z 19.03.23
Bardzo dawno nie było takiej Migawki - czyli audycji, w której oglądamy i rozmawiamy o fotografiach wyróżnianych i nagradzanych w słynnych konkursach. Co prawda, to jeszcze nie jest finalny etap, ale Sony Photography Awards to dobry przyczynek do dyskusji. W ogłoszonej kategorii Open mamy także szczeciński akcent - i niezwykłą kontrowersję. Szczeciński fotografik Cezary Dubiel ma swoje zdanie na temat zwycięskiej pracy, którą stworzyła... sztuczna inteligencja. Tu znajdziecie artykuł na który powołujemy się w rozmowie - a tu link do galerii wyróżnionych prac.
MIGAWKA-Program z 12.03.23
Na przestrzeni lat audycje poświęcone sprzętowi fotograficznemu zdarzają się nam coraz rzadziej. Ale wciąż słyszy się pytania o "najtańszy jasny obiektyw" - a skoro tak, to w studiu pojawił się fotoreporter Radia Szczecin Robert Stachnik, świetnie ze sprzętem obeznany. Więc parę słów i o obiektywach, "rewolucji bezlusterkowej", kartach pamięci i innych takich kwestiach zamieniliśmy. W drugiej części programu szczeciński fotografik Cezary Dubiel, w imieniu wielu zaangażowanych w wydarzenie osób, zaprasza na bezpłatne warsztaty w Trzebiatowie. W sam raz dla tych, którzy jeszcze są na początku swojej fotograficznej drogi.
MIGAWKA-Program z 05.03.23
Historyk Instytutu Pamięci Narodowej, fotograf i pasjonat tej sztuki w ramach swojej naukowej pracy przybliża dzieje także szczecińskich twórców z dawnych lat. Niedawno w Przystanku Historia IPN-u zorganizowano spotkanie "Szczecińskie klisze - fotografowie, fotograficy i fotoreporterzy 1945-1989" - a że nie udało się tam trafić z mikrofonem Migawki, to zaprosiliśmy Pawła Miedzińskiego do studia Radia Szczecin, aby przybliżył również nam te zagadnienia.