Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2023 - Migawka
MIGAWKA-Program z 29.10.23
Trzech studentów Akademii Sztuki: Mikołaj Tomczak, Albert Słowiński i Krzysztof Sawicki utworzyło koło fotografii dokumentalnej "Achromatic". Właśnie pokazali swój pierwszy projekt. Niestety wystawy "Fortel" już w Zonie Sztuki Aktualnej na AS nie obejrzycie - ale w Migawce usłyszycie tę historię, a na przyszłość mają wysyłać zaproszenie z odpowiednim wyprzedzeniem. W drugiej części audycji prezentujemy ósmy już album Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego wydany wspólnie z Centrum Stara Rzeźnia na Łasztowni. Album "Szczecin miasto z duszą" w imieniu całego STF prezentują Bodek Macal, Bogusz Borkowski i Piotr Biel.
"Compu Compo" Anny Pisuli-Mandziej
"Compu Compo" Anny Pisuli-Mandziej
W galerii szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografików na Wydziale Elektrycznym ZUT-u jest prezentowana wystawa Anny Pisuli-Mandziej "Compu Compo". Chociaż nie mogliśmy wziąć udziału w wernisażu, tak tydzień później wspólnie z fotoreporterem Radia Szczecin Robertem Stachnikiem pojechaliśmy obejrzeć te prace. Podstawą były zdjęcia, a efekt malarski później udało się osiągnąć dzięki obróbce w komputerze. Ważną rolę odgrywa symetria i zestawienie kolorów - a najlepiej po prostu zobaczyć to samemu.
MIGAWKA-Program z 15.10.23
Książkę, o której rozmawiamy w tej audycji, dostaliśmy bezpłatnie od wydawnictwa Znak Literanova. Niesamowita historia ujawnienia zdjęć niezwykle utalentowanej fotografik doczekała się dokumentu, nominowanego także do Oscara. Ale, okazało się jednocześnie, że tak naprawdę nikt nie znał odpowiedzi na pytanie: kim była Vivian Maier? Dlaczego jej twórczość poznaliśmy tak późno. Odpowiedzi znajdujemy w książce - o której rozmawiamy (starając się oczywiście zbyt wiele z samej treści nie ujawnić) z Mileną Rachid Chehab z wydawnictwa Znak Literanova.
MIGAWKA-Program z 08.10.23
W tym programie z gośćmi rozmawiamy o dwóch wystawach, na których wernisaże niestety nie mogliśmy dotrzeć. Najpierw w studiu spotykamy się ze szczecińskim fotografikiem Andrzejem Łazowskim, który zaprasza do Starej Rzeźni na Łasztowni, aby oglądać ekspozycję "Wolgast! Spójrz na to w ten sposób | Sieh das mal So". A w drugiej części tej Migawki opowieść o fotografii tego, co nas otacza - czyli w Sali Kolumnowej Książnicy Pomorskiej do końca października prezentowana jest wystawa "Sekrety Puszczy". O szczegółach mówi Stanisław Bąbolewski, Prezes Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Zachodniopomorski.
MIGAWKA-Program z 01.10.23
To plenerowe spotkanie podzielone było na dwie, zupełnie różne części. Co oczywiście widzicie w Galerii Migawki, gdy fotografowaliśmy organizowany przez Baltic Neopolis Orchestra oraz Radio Szczecin Festiwal "Mniejszości pod polską flagą". Zaczęliśmy w południe na Jasnych Błoniach, z typową fotoreporterką, gdy robiliśmy zdjęcia niczym wysłannik jakiegoś medium. A później, wieczorem, koncert w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego w Radiu Szczecin. Czyli zupełnie inna fotografia i inne wyzwanie, równie trudne jak to wcześniejsze. W audycji kilka słów o kadrach, które widzicie w tym akapicie - i gorąco polecamy wszystkie Wasze kadry w Galerii Migawki.