Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Festiwal Sztuki Wizualnej rozpoczął się w piątek wieczorem w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Festiwal Sztuki Wizualnej rozpoczął się w piątek wieczorem w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wystawy, koncerty, spotkania z twórcami oraz warsztaty - w sumie kilkadziesiąt różnych wydarzeń artystycznych przygotowali organizatorzy tegorocznych inSPIRACJI. Festiwal Sztuki Wizualnej rozpoczął się w piątek wieczorem w Szczecinie.
Podczas uroczystej inauguracji w Klubie 13 Muz wręczono nagrody inSPIRACJI. Grand Prix festiwalu otrzymała Urszula Kozak za pracę "Elektrownia w Żarnowcu-reinterpretacja".

To wideoart. Artystka wybrała się do zamkniętej elektrowni atomowej w Żarnowcu, gdzie pływała w wielkich basenach. - To odniesienie do Czarnobyla i wszystkich czynnych elektrowni i do tego, że energia atomowa normalnie uniemożliwia życie - mówiła Urszula Kozak.

Kolejne wydarzania festiwalu w sobotę. W Trafostacji Sztuki przy ulicy św. Ducha w Szczecinie będzie można zobaczyć wystawę pt. "Kim jesteśmy", a w Muzeum Narodowym przy Staromłyńskiej - sztuki współczesnej z Tajlandii. Od godz. 11 dostępne będę ekspozycje w Muzach. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE odbywa się w Szczecinie po raz dziesiąty. Potrwa do niedzieli.

Hasłem tegorocznej edycji jest Xtreme. Jak tłumaczą organizatorzy, to odniesienie do czasów, w których żyjemy:

"W każdej sferze życia wszystko dzieje się coraz szybciej, w ludzkich głowach prawie już nie istnieje słowo wolniej. Ciągle przekraczamy granice, aby jeszcze dobitniej określić naszą wyjątkowość, nasze lepiej, najlepiej. Adrenalina dostarcza nowe pokłady serotoniny i dopaminy, bez której nie jesteśmy w stanie już żyć. Odpowiednim określeniem tego stanu jest extreme, a więc wszystko co radykalne, skrajne, niepojęte, ale i wyjątkowe i najlepsze" - możemy przeczytać na oficjalnej stronie festiwalu.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2016-02-19, godz. 20:40 Harper Lee nie żyje Harper Lee, autorka powieści 'Zabić drozda', zmarła w wieku 89 lat w Monroeville. » więcej 2016-02-19, godz. 07:07 Ostatni dzień Berlinale [WIDEO] Piątek jest ostatnim dniem pokazów filmów konkursowym na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. O główną nagrodę Złotego Niedźwiedzia ubiega się 18 filmów z niemal wszystkich kontynentów. Jest również film z Pols… » więcej 2016-02-18, godz. 21:48 Gwiazdy na Berlinale. Łowcy autografów nie próżnują Meryl Streep, Julianne Moore, George Clooney, Channing Tatum czy Colin Firth - to tylko niektóre gwiazdy 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Berlinale to gratka dla łowców autografów. » więcej 2016-02-18, godz. 12:31 Prawdziwe wyzwanie dla kinomanów w Berlinie 18 filmów walczy o Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, wśród nich 'Zjednoczone stany miłości' Tomasza Wasilewskiego. » więcej 2016-02-17, godz. 12:09 Zmarł reżyser Andrzej Żuławski Zmarł reżyser filmowy Andrzej Żuławski - podał francuski dziennik „Le Figaro”. Chorował na nowotwór. » więcej 2016-02-17, godz. 07:18 Półmetek Berlinale i mocny faworyt z Włoch [ZDJĘCIA] 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie już na półmetku. O Złotego i Srebrne Niedźwiedzie walczy w tym roku 18 filmów, w tym najnowszy obraz Tomasza Wasilewskiego 'Zjednoczone Stany Miłości'. » więcej 2016-02-16, godz. 14:04 Nie ma pieniędzy na modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego Nie ma środków na gruntowną modernizację szczecińskiego Teatru Polskiego, nie wiadomo też, czy i kiedy się znajdą. Potrzebne jest około 60 milionów złotych. » więcej 2016-02-16, godz. 08:44 Nagrody Grammy z niespodziankami 58. ceremonia rozdania muzycznych nagród Grammy za nami. W tym roku organizatorzy postawili przede wszystkim na mini koncerty oraz wspomnienia muzyków, którzy odeszli w ostatnim czasie. » więcej 2016-02-16, godz. 08:32 Gdzie i kiedy powstanie mediateka na Prawobrzeżu? 'Radni prezydenta' chcą zobowiązać Piotra Krzystka do budowy centrum kultury i nowej biblioteki na Prawobrzeżu Szczecina. » więcej 2016-02-15, godz. 20:55 "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy". Premiera nowej książki Płużańskiego Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, został zabity przez komunistyczne władze, ponieważ znał prawdę o współpracy z gestapo premiera Cyrankiewicza - tak twierdzi Tadeusz Płużański, autor książki… » więcej
377378379380381382383