Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Fot. Wojciech Zagaj [Radio Szczecin/Archiwum]
Wręczono najważniejsze nagrody Polskiego Radia - Złote Mikrofony.
Tegorocznymi laureatami zostali: Michał Jakubik z Biura Technologii i Cyfryzacji, dziennikarz Programu Trzeciego Marcin Łukawski, Michał Montowski z Radiowej Jedynki, Tomasz Perkowski z Teatru Polskiego Radia i Adam Suprynowicz z Programu Drugiego.

Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Ernest Bryll, poeta i pisarz, autor wielu scenariuszy słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Zarząd Polskiego Radia uhonorował go za "ogromny wkład w kształtowanie wyobraźni poetyckiej słuchaczy”.

Ernest Bryll jako poeta debiutował w 1958 roku "Wigiliami wariata", a popularność przyniósł mu trzeci tomik poezji "Twarz nieodsłonięta" z 1963 roku. Jest również prozaikiem, dramaturgiem, autorem sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumaczy z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru telewizji, a także jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych oraz autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Polski na pewien czas związał się ze Śląskiem: wykładał na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz był kierownikiem artystycznym zespołu filmowego Silesia w Katowicach. Po wprowadzeniu stanu wojennego Bryll wystąpił z PZPR. Jako jeden z nielicznych twórców, uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Wydał dwa tomiki wierszy w drugim obiegu, a jego sztukę "Wieczernik", osnutą na motywach ewangelicznych, grano w kościołach.

W 2006 roku Ernest Bryll został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, cztery lata później odznaczono go Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwa miesiące temu odebrał nagrodę TOTUS, nazywaną "katolickim Noblem", za wybitne osiągnięcia twórcze. Urodził się 1 marca 1935 roku.

Złotymi Mikrofonami są co roku honorowane osoby, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego. Nagrodę można otrzymać tylko raz w życiu. Po raz pierwszy zostały przyznane w 1969 roku. Dotychczas Złotym Mikrofonem zostało uhonorowanych ponad 250 osób. Wśród laureatów są między innymi Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Jerzy Waldorff, ksiądz Józef Tischner.

Polskie Radio przyznaje też nagrodę Diamentowy Mikrofon, którym honoruje wielkich twórców radiowych za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny. Wśród osób wyróżnionych są między innymi Jan Nowak-Jeziorański, Irena Kwiatkowska, Lucjan Kydryński, Wacław Przybylski, Jerzy Waldorff, Czesław Miłosz, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.

Z kolei Honorowe Mikrofony są przyznawane okazjonalnie, od 2002 roku. Otrzymują je osobowości radiowe - pracownicy i współpracownicy Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego. W gronie laureatów znaleźli się między innymi Andrzej Markowski, brytyjski muzyk Sting, Lesław Skinder, Łukasz Turski, redakcja Sygnałów Dnia, Grażyna Łobaszewska. W tym roku do tego grona dołączył Ernest Bryll.

Zobacz także

2016-09-09, godz. 07:10 Premiera "Maria Skłodowska-Curie" na festiwalu filmowym w Toronto Rozpoczął się 40. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, a na nim odbędzie się światowa premiera międzynarodowego filmu 'Maria Skłodowska-Curie'. » więcej 2016-09-04, godz. 21:23 Zakończył się II Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie Przez ostatnie trzy dni w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza rozbrzmiewała muzyka ludowa, czy jak mówią o niej niektórzy - źródłowa. » więcej 2016-09-04, godz. 09:07 Ostatni dzień Festiwalu Teatrów Niezależnych "Pro-Contra" Na szczecińskich scenach wystąpią aktorzy z Gruzji, Iranu, Rosji, Włoch i Polski. » więcej 2016-09-04, godz. 08:51 Kościół w Moryniu na szlaku wędrownego festiwalu Festiwal wędrowny na gotyckim szlaku odwiedził jeden z najstarszych zabytków sakralnych Pomorza Zachodniego - Moryń. » więcej 2016-09-03, godz. 22:16 Tłumy na wyjątkowym koncercie w Centrum Dialogu Przełomy [WIDEO] Na placu Solidarności w Szczecinie wystąpiło blisko 30 muzyków Orkiestry Symfonicznej Opery na Zamku. Wykonali kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej. » więcej 2016-09-03, godz. 18:47 Anna Seniuk i powieść Sienkiewicza w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Anna Seniuk czytała 'Quo Vadis' Henryka Sienkiewicza w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2016-09-03, godz. 10:18 Leonardo DiCaprio pod lupą FBI Słynny hollywoodzki aktor podejrzewany jest o oszustwa finansowe - informuje TVN24. » więcej 2016-09-02, godz. 20:42 Niezależne Teatry zjechały się do Szczecina Ruszył maraton teatralny „Pro-Contra' czyli 14. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych. » więcej 2016-09-02, godz. 15:52 Szczecin stolicą polskiego folkloru W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczął się II Turnieju Muzyków Prawdziwych. 40 kapel i artystów ludowych będzie ubiegać się o miano najlepszego solisty i najlepszego zespołu. » więcej 2016-09-02, godz. 12:01 "Letnie osy... " nagrodzone w Łodzi Szczecińskie przedstawienie zdobyło Grand Prix Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia scena″ w Łodzi. » więcej
353354355356357358359