Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2018-08-28, godz. 12:21 Pożegnanie gwiazdy muzyki soul W Stanach Zjednoczonych rozpoczną się we wtorek uroczystości pożegnalne Arethy Franklin. Gwiazda muzyki soul zmarła 16 sierpnia po wieloletniej chorobie nowotworowej. » więcej 2018-08-28, godz. 10:02 Polski aktor zagra w hollywoodzkiej produkcji Rafał Zawierucha zagra młodego Romana Polańskiego w najnowszym filmie Quentina Tarantino - informują ogólnopolskie media, powołując się na 'The Hollywood Reporter'. » więcej 2018-08-28, godz. 07:40 Historia elitarnej jednostki polskich pilotów na dużym ekranie. Premiera w Warszawie W Warszawie odbył się premierowy pokaz filmu 'Dywizjon 303. Historia prawdziwa'. Film w reżyserii Denisa Delicia, który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera ukazuje losy polskich pilotów, którzy początkowo niedoceniani… » więcej 2018-08-26, godz. 09:14 Finansowe cięcia, ale festiwal trwa. Jury Famy ogłosiło werdykt [WIDEO] Zakończył się 48. Festiwal Fama w Świnoujściu. Dwustu uczestników, kilkadziesiąt premierowych występów - to bilans, którym mogą pochwalić się organizatorzy tegorocznej edycji najstarszego w Polsce festiwalu młodego pokolenia. » więcej 2018-08-26, godz. 08:57 Jedna z najsłynniejszych ballad Paula McCartney'a ma pół wieku Legendarna Hey Jude ma 50 lat. Dokładnie pół wieku singiel Beatlesów ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Na brytyjską premierę poczekał jeszcze cztery dni. » więcej 2018-08-25, godz. 12:13 Najbardziej uzdolnieni na finale Famy To będzie fantastyczne podsumowanie 48. edycji Famy. Na zakończenie uczestników festiwalu będzie można podziwiać podczas koncertu 'Hej, czy nie wiecie'. » więcej 2018-08-24, godz. 08:57 "Inspirowani przez dziwaków". Festiwal w Goleniowie Dziesięć dni spotkań ze sztuką i kulturą na trzech scenach i w 14 przestrzeniach miejskich - w Goleniowie rozpoczyna się w piątek festiwal 'Ludzka mozaika'. » więcej 2018-08-19, godz. 11:14 Finał Sacrum Non Profanum na swingowo To było 10 dni wyjątkowej muzyki i wyjątkowych gości. Melomani mogli posłuchać koncertów poświęconych znakomitemu kompozytorowi: w Szczecinie, Berlinie, a także nad morzem. W Trzęsaczu w sobotę zakończył się 14. Międzynarodowy… » więcej 2018-08-18, godz. 13:37 „Muzyka naszych czasów” na kończącym się Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Kończy się festiwal „Sacrum Non Profanum. W tym roku muzyki można było posłuchać w Szczecinie, Berlinie, a także w Trzęsaczu. I właśnie nad morzem odbył się wyjątkowy koncert. » więcej 2018-08-18, godz. 11:46 Sobota na Famie. Koncerty i spotkanie z Cezarym Łazarewiczem Koncerty, spotkanie z pisarzem i monodram - to w sobotę wydarzy się w Świnoujściu podczas trzeciego dnia festiwalu FAMA. Będzie też coś dla tych, którzy lubią się pośmiać. » więcej
235236237238239240241