Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2018-04-16, godz. 21:53 Uczniowie i nauczyciele na jednej scenie Wystąpili na scenie ze swoimi nauczycielami. W ramach festiwalu Dzień Głosu, uczniowie jednej ze szczecińskich szkół zaśpiewali m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza czy arie z 'Czarodziejskiego fletu'. » więcej 2018-04-16, godz. 16:17 Dzień Głosu w Szczecinie. Młodzi wokaliści na scenie Uczniowie szkół muzycznych zaśpiewają podczas czwartej edycji festiwalu 'Dzień Głosu' w Szczecinie. Koncert odbędzie się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-04-16, godz. 08:08 "Nie z tej bajki" z Trzebieży najlepszym spektaklem Przedstawienie „Nie z tej bajki' Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zdobyło nagrodę za najlepszy spektakl podczas Ogólnopolskiego Spotkania Małych Form Teatralnych w Warszawie. » więcej 2018-04-15, godz. 08:48 #Witkacy w szczecińskiej filharmonii Warszawska muzyczna kooperatywa Hashtag Ensemble wystąpiła w sobotę wieczorem w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-04-14, godz. 13:19 Festiwal "Tradycja od:nowa". W Mostach i Kliniskach Impreza organizowana przez Teatr Brama, jest częścią międzynarodowego projektu 'Caravana Next'. Jej głównym celem jest spotkanie i 'uruchomienie' mieszkańców oraz lokalnych społeczności do wspólnego działania. » więcej 2018-04-14, godz. 09:11 Zmarł czeski reżyser filmowy Miloš Forman W wieku 86 lat zmarł reżyser filmowy Miloš Forman - poinformowały czeskie media. » więcej 2018-04-13, godz. 17:05 "Świat zgładzony w Katyniu". Wystawa ku pamięci ofiar Historie 18 ofiar zbrodni katyńskiej przedstawia plenerowa wystawa, którą można oglądać na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Plansze ze zdjęciami oraz biogramami pomordowanych w 1940 roku przez Sowietów stanęły tam z okazji obchodów… » więcej 2018-04-13, godz. 13:03 To będzie pierwsza taka promocja. Jest nowy tomik wierszy Sawickiego To będzie pierwsza w Polsce premiera tomiku poetyckiego w internecie. Szczeciński poeta Bartosz Sawicki opublikował swój trzeci zbiór poezji 'Luminal'. W ramach promocji, autor będzie deklamował wiersze podczas specjalnego koncertu. » więcej 2018-04-13, godz. 10:58 Zabobon czy pechowy dzień? Dziś podobno 'wszystko zdarzyć się może' - mamy piątek 13. Ta data to dla wielu oznacza wzmożoną czujność i czyhającego na każdym kroku pecha. » więcej 2018-04-13, godz. 10:28 12-latkowie przygotowali spektakl Zinterpretowali na nowo klasykę - teraz pojadą na europejski festiwal. Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich STO w Szczecinie stanęli na podium ogólnopolskiego finału konkursu Odyseja Umysłu. » więcej
255256257258259260261