Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
Gwiazda Jacka Kaczmarskiego w Opolu. pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kaczmarski
60 lat temu, 22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor. Identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy i wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80-tych ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda, Lluisa Llacha. Od 1981 roku Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce.

Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku, przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W roku 2000 został wydany jego "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. Artysta zmagał się z chorobą nowotworową. Krótko przed śmiercią w 2004 roku otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości.

Pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Urodził się 22 marca 1957 roku, w Warszawie. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy również miał miejsce jego debiut artystyczny - na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 roku.

Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wczesne programy poetycko-muzyczne Jacka Kaczmarskiego powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

Większość tekstów poetyckich pieśniarza została wydana w licznych śpiewnikach i zbiorach. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Imię Jacka Kaczmarskiego nosi skwer w Warszawie, nieopodal liceum imienia Narcyzy Żmichowskiej, do którego uczęszczał oraz ulica we Wrocławiu.
Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2017-07-15, godz. 13:17 Odeszła Julia Hartwig, poetka, tłumaczka i eseistka Nie żyje Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Zmarła w piątek w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. W sierpniu skończyłaby 96 lat. Nie opublikowała wielu tomów poetyckich… » więcej 2017-07-15, godz. 10:33 Baltic Neopolis Quartet z hitami w niemieckim zoo Muzycznych motywów ze znanych bajek i filmów w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet będzie można posłuchać w zoo w niemieckim Ueckermünde - to w ramach Baltic Neopolis Festival. » więcej 2017-07-15, godz. 08:27 Lato z Muzami w Nowogardzie - moc filmowych atrakcji [ZDJĘCIA] Publiczność przez ostatni tydzień mogła oglądać filmy, które specjalnie dla niej wybrał dyrektor artystyczny festiwalu, Krzysztof Spór. Pokazy weekendowe związane są zaś z gośćmi festiwalowymi: reżyserem Piotrem Dumałą i aktorem… » więcej 2017-07-14, godz. 09:10 Jantar: Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu W gminie Stegna w piątek i w sobotę na plaży w Jantarze odbędą się 19. Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Uczestnicy wystartują w kilku kategoriach, na zwycięzców czekają cenne nagrody. » więcej 2017-07-13, godz. 20:48 Najmłodsi szczecinianie poznali najlepsze pomorskie potrawy Znawczyni kuchni Pomorza Zachodniego na przestrzeni wieków - Grażyna Zaremba-Szuba, spotkała się z czytelnikami w bibliotece Pro Media w Szczecinie. » więcej 2017-07-13, godz. 14:43 Akademia Sztuki podpisała z miastem list intencyjny W Akademii Sztuki jest już po rekrutacji, jednocześnie władze uczelni podpisały list intencyjny z miastem Szczecin - artyści mają zadbać o estetykę szczecińskiej przestrzeni miejskiej. » więcej 2017-07-13, godz. 12:45 "Wszystko na Gorąco" w obiektywie [ZDJĘCIA] Studentki Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora wzięły udział w specjalnym plenerze fotograficznym, który zorganizowaliśmy w redakcji Radia Szczecin. » więcej 2017-07-12, godz. 15:23 Zwycięzca Eurowizji w wywiadzie dla Radia Szczecin! [WIDEO] Måns Zelmerlöw dwa lata temu w wielkim stylu wygrał Eurowizję przebojem 'Heroes'. Autor takich hitów, jak 'Brother Oh Brother' i 'Fire in the rain' w specjalnym wywiadzie dla Radia Szczecin zdradził sekret na międzynarodowy sukces. » więcej 2017-07-11, godz. 15:11 Kolejna dyrektorska kadencja Adama Opatowicza Teatr Polski ma starego, a zarazem nowego dyrektora: we wtorek oficjalną nominację od marszałka województwa odebrał Adam Opatowicz. » więcej 2017-07-10, godz. 12:35 "Pożegnanie z morzem". Nowy album szczecińskiego fotografika Szczeciński fotograf Marek Czasnojć wydał album o pracy rybaków dalekomorskich i wielkiej flocie, jaka kiedyś łowiła pod polską banderą. » więcej
301302303304305306307