Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego. Fot. mat. Producenta
Film "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł" Antoniego Krauzego. Fot. mat. Producenta
Andrzej Krauze - grafiki i rysownik oraz jego brat Antoni Krauze - reżyser między innymi "Czarnego Czwartku" i "Smoleńska" zostali uhonorowani Nagrodą im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość odbyła się podczas VII Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie.
- Nagroda imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest przyznawana polskim twórcom uważanym powszechnie za wybitnych, cieszących się szacunkiem i uznaniem w Polsce i na świecie, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia tradycji i historii Polski, stanowiąc zarazem inspirację na przyszłość - mówił aktor Lech Łotocki, odczytując laudację przygotowaną przez profesora Ryszarda Legutkę.

- Nagradzamy za postawę, która nie jest wyłącznie postawą obywatelską, ale przede wszystkim metafizyczną. Jest to postawa, która łączy dwóch laureatów, braci Krauze - dodał.

Według profesora Legutki twórczość braci Krauze przywraca wiarę w niezależne od kaprysów epoki normy i kryteria. W ten sposób odbudowuje wiarę w sens sztuki.

Antoni Krauze - reżyser i scenarzysta - jest autorem między innymi głośnego "Czarnego Czwartku", "Ćwiczeń z niepamięci" oraz "Smoleńska". Z kolei Andrzej Krauze to jeden z najbardziej uznanych w świecie polskich grafików i rysowników. Od lat mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii, współpracując między innymi z tamtejszym "Guardianem", "The Times" i periodykiem "Observer".

Wśród laureatów Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego są Jarosław Marek Rymkiewicz, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda, Michał Lorenc i Lech Majewski.
- Nagradzamy za postawę, która nie jest wyłącznie postawą obywatelską, ale przede wszystkim metafizyczną. Jest to postawa, która łączy dwóch laureatów, braci Krauze - dodał Lech Łotocki.

Zobacz także

2017-05-03, godz. 19:21 Historia Konstytucji 3 Maja na wystawie. Wyjątkowy zbiór pani Beaty Przez cały okres zaborów Polacy obchodzili kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najgłośniejsze były uroczystości związane z 100. rocznicą przyjęcia tego dokumentu - ocenia Beata Gotowała, kolekcjonerka, która zbiera pamiątki… » więcej 2017-05-01, godz. 11:36 "Hey Joe" i tysiące gitar. Wrocław bije rekord Guinnessa! [WIDEO] By spróbować pobić rekord Guinnessa, trzeba mieć gitarę, znać pięć akordów i przyjść w poniedziałek po południu na wrocławski rynek. Tradycyjnie 1 maja tysiące muzyków spróbuje pobić tam rekord w kategorii 'największa liczba… » więcej 2017-04-29, godz. 16:23 Pięć koncertów, w pięciu miejscach - dla ucha, ducha i oka W taki sposób 14. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej zachwala jego dyrektor Paweł Osuchowski. Bowiem podczas koncertu inauguracyjnego 12 maja w Katedrze św. Jakuba zabrzmią nie tylko chorał gregoriański, dzieła Dulichiusa ale powstaną… » więcej 2017-04-29, godz. 08:01 Kontrapunkt dobiegł końca. Grand Prix dla "Zapolskiej Superstar" Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 52. Przeglądu Teatrów Małych Form 'Kontrapunkt 2017' w Szczecinie, otrzymał spektakl 'Zapolska Superstar' Jana Czaplińskiego w reżyserii Anety Groszyńskiej z Teatru Dramatycznego im… » więcej 2017-04-28, godz. 18:42 Finał Kontrapunktu. "Teatr z różnych perspektyw" Kończy się 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. W piątek widzowie festiwalu zobaczą finałowe przedstawienie: 'Kuroń. Pasja według św. Jacka' Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z Teatru Powszechnego z Warszawy. » więcej 2017-04-28, godz. 10:24 Orkiestra Red Swing Low z Gryfic chce podbić Kalifornię Są najlepsi w Polsce i Europie - teraz chcą być mistrzami świata, a nie mają za co jechać na mistrzostwa. Orkiestra Red Swing Low z Gryfic zbiera na bilet do Kalifornii. » więcej 2017-04-28, godz. 07:16 Wspomnienie Witolda Pyrkosza W piątek w Górze Kalwarii odbędzie się pogrzeb Witolda Pyrkosza. Popularny aktor zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat. » więcej 2017-04-27, godz. 11:07 Kontrapunkt na ostatniej prostej: jedno pytanie wiele odpowiedzi Droga do piątkowego finału prowadzi przez Bröllin i Berlin. Najpierw w Zamku Bröllin pokazany zostanie spektakl zainspirowany autobiograficzną książką Aurelii Scheffel: „Łódź - historia'. » więcej 2017-04-26, godz. 23:50 Jarek Degórski zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W kwietniowej odsłonie cyklu [3x1] nasze studio wypełniła muzyka elektroniczna. » więcej 2017-04-26, godz. 15:57 Kto zgarnie Złote Pointy? Młodzi tancerze walczą w Szczecinie Międzynarodowy konkurs 'Złote Pointy' rozpoczyna się w środę w Szczecinie. O miano najlepszego absolwenta szkoły baletowej powalczą młodzi tancerze z Polski, Ukrainy, Białorusi, Niemiec oraz Węgier. » więcej
314315316317318319320