Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro.
Piszą o przystępności, która nie wyklucza głębi, o oszczędności formy i o ciągłych poszukiwaniach brytyjskiego autora japońskiego pochodzenia.

"Nagroda zawsze wzbudzała kontrowersje" - pisze"The Times", przypominając, że zasłużenie zdobył ją Saul Bellow, ale ominęła już ona Johna Updike'a. Ponadto na liście zwycięzców są laureaci "dziś zredukowani do pozycji przypisu w historii literatury". Ale - twierdzi dziennik - w przypadku Ishiguro wątpliwości nie ma. "To arcydzieła autorefleksji, jednocześnie głębokie i przystępne" - podkreśla w komentarzu redakcyjnym.

Podobna myśl w "Guardianie": "Ishiguro znajduje emocjonalną moc w powściągliwości" - pisze dziennik, dodając, że "słowa na stronie są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Tak wiele dzieje się pod powierzchnią, zwykle bez wiedzy jego bohaterów". Dziennik pisze o ciągłych poszukiwaniach autora, który "ciągle odnajduje swój głos, tylko po to, by odrzucić i przyjąć kolejny".

"Financial Times" zwraca w tym kontekście uwagę, że w uzasadnieniu werdyktu przywoływane są tak różne literackie postaci jak Jane Austen, Franz Kafka i Marcel Proust. W komentarzu redakcyjnym dziennik przywołuje stary numer pisma literackiego Granta z 1983 roku, poświęcony "obiecującym młodym pisarzom". W spisie treści znajdują się dzisiejsze sławy, takie jak Martin Amis, Ian McEwan i Salman Rushdie, ale dziennik przekonuje, że "trudno oprzeć się wrażeniu, że z tej fetowanej literackiej generacji to Ishiguro jest autorem najbardziej wybijającym się i odpornym na upływ czasu".
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Zobacz także

2020-10-09, godz. 15:27 Beethoven i Weinberg w Filharmonii Muzyka romantyczna i współczesna wypełni piątkowy koncert Filharmonii w Szczecinie. W złotej sali melomani usłyszą kompozycje Ludwiga van Beethovena i Mieczysława Weinberga. » więcej 2020-10-08, godz. 16:28 Można składać wnioski w programie "Dom Dużej Rodziny" W tym roku miasto przygotowało dwa kompleksowo wyposażone lokale. Program skierowany jest do rodzin - z co najmniej czworgiem dzieci - których nie stać na zakup mieszkania. » więcej 2020-10-08, godz. 13:23 Kolejne dzieło Augusta Ludwiga Mosta w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Od czwartku mieszkańcy Szczecina mogą oglądać kolejny obraz autorstwa Augusta Ludwiga Mosta. Dzieło niedawno trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-10-07, godz. 14:36 Wynalazca kondensatora elektrycznego tematem przewodnim powstającej wystawy Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej rozpoczyna prace nad nową wystawą. To ma być hit przyszłego sezonu turystycznego - zapewnia dyrektor placówki Grzegorz Kurka. » więcej 2020-10-06, godz. 10:43 Wiejskie centrum kultury powstaje w Witnicy [ZDJĘCIA] W Witnicy w gminie Moryń powstaje wiejskie centrum kultury. » więcej 2020-10-01, godz. 11:22 Szczecinianie wspierają Pioniera. Zbiórka cały czas trwa W niespełna dwa tygodnie udało się zebrać pieniądze na ponad dwa miesiące działania najstarszego kina świata. » więcej 2020-09-30, godz. 23:50 Zespół Underkicks zagrał na scenie Radia Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach pierwszej po przerwie odsłony naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 21:20 Koniec przerwy! Czas na hałas! [WIDEO, ZDJĘCIA] Rozpoczynamy kolejny sezon naszego cyklu [3x1]. » więcej 2020-09-29, godz. 12:24 Opera na Zamku z prestiżową nagrodą [ZDJĘCIA] Opera na Zamku w Szczecinie z nagrodą za najlepszą scenografię w prestiżowym ogólnopolskim konkursie XIV Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. » więcej 2020-09-28, godz. 09:02 "Nastaw uszy" na Music.Design.Form Festival [ZDJĘCIA] W holu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zwieńczono w niedzielę dwudniowe warsztaty dla młodzieży pt. 'Dźwięki pod głos'. To w ramach kampanii 'Słyszę Dobre Dźwięki' i 3. Music.Design.Form Festival. » więcej
133134135136137138139