Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
Nagroda Nobla. Fot. pl.wikipedia.org
To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro.
Piszą o przystępności, która nie wyklucza głębi, o oszczędności formy i o ciągłych poszukiwaniach brytyjskiego autora japońskiego pochodzenia.

"Nagroda zawsze wzbudzała kontrowersje" - pisze"The Times", przypominając, że zasłużenie zdobył ją Saul Bellow, ale ominęła już ona Johna Updike'a. Ponadto na liście zwycięzców są laureaci "dziś zredukowani do pozycji przypisu w historii literatury". Ale - twierdzi dziennik - w przypadku Ishiguro wątpliwości nie ma. "To arcydzieła autorefleksji, jednocześnie głębokie i przystępne" - podkreśla w komentarzu redakcyjnym.

Podobna myśl w "Guardianie": "Ishiguro znajduje emocjonalną moc w powściągliwości" - pisze dziennik, dodając, że "słowa na stronie są tylko wierzchołkiem góry lodowej. Tak wiele dzieje się pod powierzchnią, zwykle bez wiedzy jego bohaterów". Dziennik pisze o ciągłych poszukiwaniach autora, który "ciągle odnajduje swój głos, tylko po to, by odrzucić i przyjąć kolejny".

"Financial Times" zwraca w tym kontekście uwagę, że w uzasadnieniu werdyktu przywoływane są tak różne literackie postaci jak Jane Austen, Franz Kafka i Marcel Proust. W komentarzu redakcyjnym dziennik przywołuje stary numer pisma literackiego Granta z 1983 roku, poświęcony "obiecującym młodym pisarzom". W spisie treści znajdują się dzisiejsze sławy, takie jak Martin Amis, Ian McEwan i Salman Rushdie, ale dziennik przekonuje, że "trudno oprzeć się wrażeniu, że z tej fetowanej literackiej generacji to Ishiguro jest autorem najbardziej wybijającym się i odpornym na upływ czasu".
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Zobacz także

2020-03-13, godz. 09:06 Cherezińska: pisarzowi potrzebny jest płodozmian Nie rozumiem jak historia może kogoś nie pasjonować - mówiła w 'Rozmowie pod krawatem' Elżbieta Cherezińska. » więcej 2020-03-11, godz. 11:25 Rząd zamyka placówki kulturalne. Zamknięte miejskie baseny [ZDJĘCIA] Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, wszystkie placówki kultury, w tym kina i muzea będą niedostępne. Celem decyzji jest ograniczenie rozprzestrzeniania się patogenu z Chin. » więcej 2020-03-10, godz. 15:47 Promocja albumu o dowódcy Armii Błękitnej 180 ulic w całej Polsce nosi jego imię, jest patronem 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Generał Józef Haller to dowódca tzw. Armii Błękitnej. » więcej 2020-03-10, godz. 12:12 Wydarzenia w Filharmonii odbywać się będą zgodnie z zaplanowanym kalendarzem Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie poinformowała, że zaplanowane wydarzenia będą się odbywać zgodnie z harmonogramem. » więcej 2020-03-10, godz. 09:55 "Ojcowizna" na zakończenie Tygodnia Kresowego [ZDJĘCIA] Zespół Pieśni i Tańca Ludowego 'Ojcowizna' z Wilna wystąpił na scenie Teatru Polskiego w poniedziałek wieczorem na zakończenie Tygodnia Kresowego w Szczecinie. » więcej 2020-03-09, godz. 14:17 Nie żyje Max vov Sydow Na południu Francji w wieku 90. lat zmarł szwedzki aktor filmowy Max von Sydow. Poinformowała o tym jego żona Catherine von Sydow. » więcej 2020-03-08, godz. 08:46 Postawa kościoła katolickiego w latach 1979–1989/1990 Objęcie diecezji przez biskupa Kazimierza Majdańskiego, postawa kościoła katolickiego wobec porozumień sierpniowych, wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, czy utworzenia arcybiskupstwa. O tych wydarzeniach można przeczytać w niedawno… » więcej 2020-03-07, godz. 15:08 Urodziny "Sklepu z Ptasimi Piórami" [ZDJĘCIA] Szczeciński zespół 'Sklep z Ptasimi Piórami' koncertował urodzinowo w Starej Rzeźni. Zawsze w okolicach Dnia Kobiet grupa obchodzi swoje urodziny, bowiem pierwszy koncert odbył się wiosną - w Klubie Studenckim 'Atut' - w 1978 rok… » więcej 2020-03-07, godz. 11:22 260. premiera w historii Teatru Współczesnego Premiera adaptacji 'Pikniku pod Wiszącą Skałą' Joan Lindsay już w sobotę w Malarnii, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Trwają ostatnie próby do pierwszego przedstawienia. » więcej 2020-03-06, godz. 06:47 "Irenka, ach Irenka" w Galerii Kapitańskiej Irena Brodzińska, gwiazda polskiej opery i operetki była gościem czwartkowego spotkania autorskiego w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie. Wieczór połączony był z pokazem filmu o niej pt. 'Irenka, och Irenka' autorstwa Marka Osajdy. » więcej
156157158159160161162