Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

55. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzono w poniedziałek w szczecińskiej "Pleciudze". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
55. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzono w poniedziałek w szczecińskiej "Pleciudze". Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
55. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzono w poniedziałek w szczecińskiej "Pleciudze". Jubileusze pracy artystycznej świętowali aktorzy, śpiewacy i tancerze.
Aktor Piotr Emanuel Kraus oraz śpiewak i muzyk Kazimierz Michał Sowa na scenie grają od 40 lat. - Gdybym miał wybierać, to poszedłbym jeszcze raz tą samą drogą - powiedział Sowa w rozmowie z Radiem Szczecin. - Bez wahania. To jest "my way". Tego, co przeżyłem nie zamieniłbym za żadne skarby. Tak samo bym to wszystko układał, bez względu na wszystko.

Zbigniew Wilczyński, aktor Teatru Lalek "Pleciuga", występuje od 50 lat. Jak przyznaje, zawsze lubił grać, a scena to jego żywioł. - Teraz rękami i nogami jeszcze bronię się, żeby nie wyrzucili mnie z teatru - żartuje Wilczyński. - Jak ma się takich młodych kolegów, jacy są w zespole, to tak sympatycznie przychodzi się do pracy.

Henryk Walentynowicz, tancerz i choreograf, obchodził jubileusz 55-lecia, zaś były aktor "Pleciugi" Adam Pfeiffer - 60-lecia. Jubileusz 100-lecia obchodzi w tym roku także Związek Artystów Scen Polskich. Powołano go do życia dokładnie 21 grudnia 1918 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej miała obchodzić też Grażyna Wojtczak, od zawsze związana z "Pleciugą". Aktorka zmarła nagle 5 marca.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-02-13, godz. 14:55 Emerytura nie oznacza bezczynności. Pani Cecylia pozostaje w Książnicy Legenda Książnicy Pomorskiej w Szczecinie przeszła na emeryturę. Cecylia Judek nie jest już Sekretarzem Naukowym biblioteki. Nie oznacza to jednak, że się rozstała z Książnicą. » więcej 2019-02-11, godz. 08:43 Grammy rozdane W Los Angeles po raz 61 rozdano muzyczne nagrody Grammy. To najważniejsze na świecie wyróżnienia w tej dziedzinie i są potocznie nazywane muzycznymi Oscarami. W tym roku szczególnie zaskoczył raper Childish Gambino, który odmówił… » więcej 2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla 'Zimnej Wojny', film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu 'Zimna wojna' Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak 'Roma', 'Narodziny gwiazdy'… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego 'Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA 'Zimna wojna' Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie 'Muzycznymi Oscarami' i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt 'OKNO' w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej
209210211212213214215