Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Chrześcijanie obrządku wschodniego, zgodnie z kalendarzem juliańskim obchodzą w niedzielę Wielkanoc. W Szczecinie świętują grekokatolicy i prawosławni.
W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja obchody Wielkanocy rozpoczęły się przed północą - uroczystą procesją wokół cerkwi i biciem dzwonów. Potem wierni wzięli udział w paschalnej jutrzni i pierwszej świątecznej liturgii. W cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej trwa uroczysta jutrznia Zmartwychwstania i pierwsza Eucharystia.

- Zmartwychwstanie Chrystusa to nie dawna historia, to dzieje się na naszych oczach - mówi ks. Robert Rosa z parafii greckokatolickiej w Szczecinie. - To Zmartwychwstanie jego ma odniesienie też do naszego życia, że tak jak on zmartwychwstał my możemy żyć wiecznym życiem. Razem z nim. Dlatego te piękne hymny są śpiewane w naszej tradycji w tych paschalnych dniach. Zmartwychwstanie Twoje Chryste, Zbawicielu. Aniołowie opiewają na niebiosach. Pozwól i nam czystym sercem Ciebie chwalić.

- Nie ma ważniejszego momentu dla chrześcijanina niż zmartwychwstanie - podkreśla ks. Paweł Stefanowski z parafii prawosławnej. - Chciałbym, żeby radość paschalna trwała przy człowieku cały rok. Św. Serafin z Sarowa, jeden z bardziej znanych świętych w świecie słowiańskim, ale także greckim, zwykł witać się z każdym człowiekiem przez cały rok "Chrystus Zmartwychwstał" i tego życzę. Radości paschalnej przez cały rok.

Po nabożeństwach w cerkwi wierni rozpoczynają śniadanie wielkanocne, które zaczyna się od dzielenia pokarmami poświęconymi w Wielką Sobotę. Na stole dominują jajka, potrawy mięsne i ciasta, czyli wszystko to, co było zabronione w czasie 40-dniowego postu, poprzedzającego święto.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-03-21, godz. 09:05 Fajne połączenie świetnych osobistości. Szczecin Jazz w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Muzycy związani z Jazz Sister Cities wystąpili w naszym radiowym studiu koncertowym w ramach festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2019-03-20, godz. 16:45 Szczecin Jazz Festiwal w radiowym studiu. Muzycy od Ukrainy po USA Kolejny koncert Szczecin Jazz Festiwalu już w środę. W studiu im. Jana Szyrockiego trwają próby muzyków związanych z Jazz Sister Cities. » więcej 2019-03-20, godz. 07:27 Jedno miasto, dwa spojrzenia. Kraków oczami Stützów Szczecińscy fotograficy Elżbieta i Timm Stütz pojechali na miesiąc do Krakowa, by na nowo sfotografować miasto. Powstały z tego dwie opowieści i dwie książki. Elżbieta napisała 'Kraków nie tylko dla krakowiaków i górali', a Timm… » więcej 2019-03-19, godz. 07:25 Kenny Garrett na rozpoczęcie Szczecin Jazz Festiwalu Amerykański saksofonista jazzowy Kenny Garrett zainaugurował Szczecin Jazz Festiwal. » więcej 2019-03-18, godz. 08:01 Charytatywny koncert w 13 Muzach. Na scenie m.in. Łona, DJ Twister i Jackpot Przez wiele lat pomagała innym, a teraz sama potrzebuje pomocy. Przyjaciele i bliscy organizują charytatywny koncert pod hasłem 'Pomagamy Iwonie - żonie Marka Kazany'. Zagrają w poniedziałek wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. » więcej 2019-03-17, godz. 11:37 Teatr dla najmłodszych, czyli premiera sztuki "Urodziny w Nigdylandii" W niedzielę odbyła się premiera sztuki 'Urodziny w Nigdylandii' w Teatrze 'Piwnica przy Krypcie' zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2019-03-16, godz. 10:56 Żal będzie pracował razem z Brie Larson i Charliem Kaufmanem Łukasz Żal będzie pracował przy filmie dla Netflixa. Operator z Manowa pod Koszalinem, nominowany do Oscara za zdjęcia do 'Idy' i 'Zimnej Wojny', będzie autorem zdjęć do filmu 'I'm Thinking of Ending Things', który wyreżyseruje… » więcej 2019-03-15, godz. 10:35 Trafostacja otrzymała dofinansowanie na dwa projekty Ponad 130 tysięcy złotych rocznie trafi do Trafostacji Sztuki w Szczecinie. To pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Sztuki Wizualne. » więcej 2019-03-15, godz. 07:44 Dwie dekady Consortium Sedinum, czyli "tyle jest jeszcze muzyki nieodkrytej" Co prawda kapela dworska powstała w 2000 roku, jednak jej członkowie rozpoczynają świętowanie już w tym roku. » więcej 2019-03-13, godz. 20:54 Olga Tokarczuk nominowana do nagrody Bookera W zeszłym roku polska autorka otrzymała wyróżnienie za 'Biegunów'. Teraz ma szansę na prestiżowe wyróżnienie za powieść 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'. » więcej
202203204205206207208