Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk ma szansę na otrzymanie prestiżowej międzynarodowej nagrody literackiej Bookera. Polska pisarka jest na liście sześciorga nominowanych. Nominację uzyskała za powieść "Bieguni".
Gala finałowa odbędzie się we wtorek wieczorem w wiktoriańskim wnętrzu Muzeum Wiktorii i Alberta w zachodnim Londynie. Przewodnicząca jury Lisa Appignanesi powiedziała Polskiemu Radiu, że "Bieguni", wydani po angielsku jako "Flights", "idealnie uchwytują specyfikę naszych czasów". - Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie migrantami, którzy gdzieś zmierzają, a coś innego pozostawiają. Ta książka przepełniona jest jednocześnie poczuciem straty, jak i pragnieniem ucieczki - mówi przewodnicząca jury i dodaje, że książka Tokarczuk "genialnie pokazuje teraźniejszość z jej nadziejami i bolączkami".

Appignanesi przyznała, że sędziów ujęła epizodyczna, ulotna forma przybierająca postać niemal miniesejów, spinanych przez motyw wierzeń tytułowych "Biegunów" - prawosławnych staroobrzędowców, ludzi wierzących w to, że trzeba pozostawać w nieustannym ruchu, by uniknąć zła zagnieżdżonego w świecie.

Sama autorka podkreśla, że powieść ma już 12 lat, więc nominacja jest dla niej komplementem potwierdzającym, że "Bieguni" pozostają książką istotną. - Choć gdybym pisała ją dziś, byłaby mroczniejsza - zastrzega Olga Tokarczuk.

Pisarka jest bowiem przekonana, że "Bieguni" opisują świat odchodzący dziś w zapomnienie: otwarty i bezpieczny.

International MAN Booker Prize jest przyznawana od 2005 roku. Na początku była wręczana co dwa lata, a teraz każdego roku. Wśród laureatów nagrody są między innymi: Alice Munro czy Philip Roth. Książka polskiej pisarki konkuruje z dziełami Virginie Despentes ("Vernon Subutex 1"), László Krasznahorkaia ("The World Goes On"), Antonio Moliny ("Like a Fading Shadow") i Ahmeda Saadawiego ("Frankenstein in Baghdad"), a także Han Kang ("The White Book"). Krasznahorkai i Kang otrzymali już to wyróżnienie, odpowiednio w 2015 i 2016 roku.
Relacja Adama Dąbrowskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2020-02-25, godz. 20:07 Przechodzili, po prostu. I wpadli... [WIDEO, ZDJĘCIA] Na szczęście bez ministra. » więcej 2020-02-25, godz. 18:45 Jubileusz Pałacu Młodzieży. Wystawa w Książnicy Pomorskiej 70-lecie działalności świętuje Pałac Młodzieży w Szczecinie. Z tej okazji we wtorek w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę prac artystycznych, które powstawały w pracowniach instytucji. » więcej 2020-02-25, godz. 07:12 Obchody 70-lecia Pałacu Młodzieży Bawił, uczył i wychowywał wiele pokoleń szczecinian, a teraz świętuje swoje 70-lecie. Pałac Młodzieży rozpoczyna huczne obchody swojego jubileuszu. » więcej 2020-02-22, godz. 16:16 Twórczość Cohena w Piwnicy przy Krypcie Na spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena zaprasza Piwnica przy Krypcie Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2020-02-22, godz. 08:57 "To jest taki człowiek jak cukierek". Benefis Andrzeja Szpaka Były wspomnienia, piosenki i sporo gości - w Szczecińskiej Agencji Artystycznej odbył się benefis Andrzeja Szpaka. » więcej 2020-02-21, godz. 17:22 Prestiżowe amerykańskie wydawnictwo naukowe wydało doktorat gryfinianki [ZDJĘCIA] Gryfinianka Agata Frymus wydała swój doktorat w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie naukowym w New Jersey - Rutgers University Press. To rezultat jej kilkuletniej pracy na Uniwersytecie York w Anglii. » więcej 2020-02-21, godz. 07:25 "Muzyczny Szczecin lat 60-tych". Szczecin kolebką Bigbitu Szczecin lat 60-tych XX wieku nazywano kolebką polskiego big-bit-u. To tu swoja karierę rozwinęli Czerwono-Czarni, to stąd były Filipinki, i tu odbywał się Festiwal Młodych Talentów. » więcej 2020-02-19, godz. 08:02 Jubileusz Czarnego Kota Rudego Premierą 'Przechowalni pod dziurawym parasolem' rozpoczęły się XXIII Urodziny Czarnego Kota Rudego, czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-18, godz. 17:52 Projekty rzeźb z przestrzeni publicznej miasta w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] 18 prac z kolekcji rodziny Lewińskich trafiło do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2020-02-16, godz. 15:38 "Był mistrzem telewizji". Jerzy Gruza zdaniem Wiktora Zborowskiego Kochał aktorów i traktował ich jak partnerów - tak Jerzego Gruzę, w audycji 'Trochę Kultury', wspominał Wiktor Zborowski. » więcej
158159160161162163164