Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Roman Kłosowski miał 89 lat. Ukończył wydział aktorski i reżyserski na warszawskiej PWST. źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Roman_K%C5%82osowski
Nie żyje aktor Roman Kłosowski - podał na swojej stronie Związek Artystów Scen Polskich. Był najbardziej znany z roli technika Romana Maliniaka w serialu Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek".
Wystąpił w kilkudziesięciu obrazach - w "Ewa chce spać" grał złodziejaszka ze słynnym tekstem "kup pan cegłę", w "Eroice" podporucznika Szpakowskiego oraz Nostradamusa w obrazie "Jeszcze nie wieczór". Jego bogatą filmografię tworzą głównie kreacje komediowe, choć artysta często podkreślał, że czuje się aktorem dramatycznym.

Przez lata występował na scenach warszawskich, w Teatrze Dramatycznym i Ludowym. Był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Powszechnego w Łodzi. Zapisał się też kreacjami w licznych spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w roli Szwejka w "Spotkaniach ze Szwejkiem" Jarosława Haszka i Królika w "Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla.

W ostatnich latach grał w filmach "Kop głębiej", "Świat według Kiepskich i "Szklana pułapka". Wziął też udział w nagraniu Biblii Audio, liczącego ponad 110 godzin słuchowiska, zrealizowanego na podstawie Starego i Nowego Testamentu.

Roman Kłosowski został uhonorowany między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotą Oznaką Honorową Towarzystwa Polonia. W 2013 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. W rodzinnym mieście grał w szkolnym teatrze. W 1953 roku ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST, a w 1965 - reżyserię na tej uczelni.

Debiutował w 1953 roku w filmie "Celuloza" Jerzego Kawalerowicza. W kolejnych latach wystąpił między innymi w obrazach: "Człowiek na torze", "Eroica", "Pętla", "Hydrozagadka" oraz w serialu "Czterej pancerni i pies".

Grał w Warszawie w teatrach: Dramatycznym, Ludowym, Nowym i Syrenie. W latach 1976-1981 kierował łódzkim Teatrem Powszechnym. Jako wykładowca wychował kilka pokoleń aktorów.

Jest autorem książki "Z Kłosem przez życie" napisanej wspólnie z Jagodą Opalińską, wydanej w 2013 roku.

W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia, Roman Kłosowski mówił, że aktor powinien przede wszystkim "być szczery wobec siebie, nie udawać, ale brać od siebie to, co jest w człowieku i przerzucać to na postacie, i zawsze po sukcesie chcieć jeszcze większego sukcesu".
Fragment ścieżki dźwiękowej z Czterdziestolatka. reż. Jerzy Gruza

Zobacz także

2017-08-23, godz. 19:38 Sąd powołał biegłych w procesie o zniesławienie żołnierzy AK Biegli historycy i eksperci z zakresu kinematografii zbadają serial 'Nasze matki, nasi ojcowie”, w sprawie którego przed krakowskim sądem toczy się proces o naruszenie dóbr osobistych. » więcej 2017-08-21, godz. 08:47 W Las Vegas zmarł Jerry Lewis W USA zmarł aktor komediowy Jerry Lewis. Miał 91 lat. Był znany również jako piosenkarz. » więcej 2017-08-21, godz. 07:53 Kolekcjonerski banknot: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu 20-złotowy banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2017-08-20, godz. 17:44 Dni Kultury Romskiej na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Tłum szczecinian bawi się w rytm cygańskiej muzyki na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-08-19, godz. 16:24 Różany Ogród Sztuki, czyli ozdoby, spektakl i koncert [ZDJĘCIA] Szczecinianie projektowali biżuterię i uczyli się gry aktorskiej - to na Różance w ramach sobotniego Różanego Ogrodu Sztuki. » więcej 2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy 'Starej Baśni', odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 21:01 Uwertura tragiczna w ramach festiwalu Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Podczas drugiego dnia festiwalu 'Sacrum Non Profanum' w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert 'Hommage a Andrzej Panufnik', podczas którego wykonano 'Uwerturę tragiczną'. Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej… » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak 'Pan Wołodyjowski', 'Potop', 'Ogniem i mieczem', 'Stara baśń' - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej
295296297298299300301