Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Fot. Maksymilian Rigamonti
Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Fot. Maksymilian Rigamonti
Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów "Lata z Muzami" w Nowogardzie. 22. edycja festiwalu, podczas której będzie można zobaczyć wybrane dzieła autorskiego duetu, odbędzie się w lipcu.
Reżyserzy i scenarzyści Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze (zmarł w 2014 roku) zrealizowali liczne, cieszące się sukcesami w kraju i za granicą, filmy fabularne. Para rozpoczęła współpracę przy "Długu" z 1999 roku oraz filmach telewizyjnych z cyklu "Wielkie rzeczy". Na swoim koncie mają takie produkcje jak: "Mój Nikifor" (Grand Prix, nagroda za reżyserię i nagroda aktorska na MFF w Karlovych Varach, Grand Prix MFF w Chicago i Denver), "Plac Zbawiciela" (nagroda za reżyserię i zdjęcia na MFF Camerimage, Grand Prix MFF w Trieście, nagroda specjalna jury i nagroda aktorska na MFF w Valladolid) czy "Papusza" (specjalne wyróżnienie jury na MFF w Karlovych Varach, nagroda za reżyserię na MFF w Valladolid, nagroda Szerokie Horyzonty na MFF w Salonikach).

Ich ostatnia wspólna produkcja to "Ptaki śpiewają w Kigali", które doceniono m.in. na festiwalach w Karlovych Varach, Gdyni, Chicago, Locarno, Nowym Jorku i Luksemburgu. M.in. ten film będzie można zobaczyć podczas tegorocznego "Lata z Muzami" w Nowogardzie. Seans zaplanowano na 21 lipca. Z kolei dzień wcześniej zaprezentowany zostanie film "Papusza". Po tym pokazie odbędzie się też spotkanie z Joanną Kos-Krauze.

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" odbędzie się w Nowogardzie w dniach 16-22 lipca. W programie są m.in. pokazy filmowe, spotkania z twórcami polskiego kina oraz artystami. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ndk.pl.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 14:46 Krzysztof Penderecki w Szczecinie „Siedem bram Jerozolimy' Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-14, godz. 12:31 Sala Biblioteki US otrzymała imię Joanny i Jana Kulmów [ZDJĘCIA] Sala Strumiańska Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego od czwartku jest Salą Joanny i Jana Kulmów. Zmiana jest zgodna z wolą niedawno zmarłej Joanny Kulmowej, doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2018-12-14, godz. 09:53 Orszak i koncert kolęd w Szczecinie W dzień św. Łucji w Szczecinie w kościele seminaryjnym odbył się pochód dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką ubraną w wianek z płonącymi świecami. » więcej 2018-12-14, godz. 09:27 Niklińska: moja muzyka to jest to, co siedziało w środku mnie To dzięki ludziom udało się wydobyć to, co siedziało w środku mnie - mówiła w 'Rozmowie pod krawatem' aktorka Maria Niklińska. W ten sposób opowiedziała o kulisach powstania jej debiutanckiej płyty. » więcej 2018-12-12, godz. 19:15 "Twarze Polaków" w Szczecinie Od kilku miesięcy znany fotograf Wojciech Grzędziński jeździ po Polsce z aparatem fotograficznym i przygotowuje wielki portret 'Twarze Polaków'. » więcej 2018-12-12, godz. 11:11 Światowej sławy artystka podbiła serca widzów w Filharmonii [ZDJĘCIA] Aldona Bartnik, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Hadze, szczecinianka wystąpiła we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-12, godz. 09:10 Przegląd filmów Pawlikowskiego w Nowym Jorku W nowojorskim Museum of Moving Image trwa retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2018-12-11, godz. 14:22 Melancholijnie w Filharmonii Wykonanie wszystkich utworów jest na instrumentach, które są replikami tych z epoki baroku - mówi szczecińska sopranistka Aldona Bartnik o swojej najnowszej płycie 'Melancholia'. » więcej 2018-12-10, godz. 22:10 Obchody Chanuki w Szczecinie Szczecińskie obchody Chanuki - żydowskiego Święta Poświęcenia odbyły się w Ośrodku Kultury Ukraińców w Szczecinie. » więcej 2018-12-08, godz. 17:57 Historia bohaterskiej Pakistanki Malali w Teatrze Współczesnym Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę… » więcej
216217218219220221222